mi môj dlžník, ktorý je už dávno v omeškaní, nevráti požičané peniaze ani do konca septembra, podám na neho trestné oznámenie, aby pod hrozbou stíhania prejavil väčšiu snahu svoj dlh voči mne konečne splatiť.
Zn.: Nevrátená pôžička a podvod
ODPOVEĎ: V prípade tzv. úverového podvodu (vypožičanie peňazí na určitú, presne stanovenú dobu) sa vyžaduje, aby ten, kto si peniaze požičiava už v čase požičania peňazí konal v úmysle pôžičku vôbec nevrátiť alebo ju nevrátiť v dohodnutej lehote. Tým vedome uvádza vypožičiavateľa (veriteľa) do omylu, aby sa na jeho škodu obohatil. Zavinenie dlžníka môže byť preukázané napr. jeho nepriaznivou finančnou situáciou už v čase pôžičky, značnou zadĺženosťou a z toho dôvodu nespôsobilosťou vrátiť požičané peniaze v dohodnutej lehote.
Naproti tomu v prípade, keď až po uzavretí zmluvy o pôžičke vznikli prekážky, ktoré bránili dlžníkovi splniť záväzok, a ktoré nemohol v dobe uzavretia pôžičky predvídať (hoci inak bol vtedy schopný peniaze vrátiť dohodnutej dobe), nejde o trestný čin podvodu, ale o právny vzťah upravený mimotrestnými normami, t. j. Občianskym, resp. Obchodným zákonníkom. Podvodný úmysel teda nemožno vyvodiť len zo samotného faktu, že dlžník peniaze nevrátil v dohodnutej lehote. Tak tomu bude napr. vtedy, keď nevrátil dlh včas preto, lebo mu na účet nebola uhradená taká veľká finančná čiastka ako predpokladal a dostal sa do druhotnej platobnej neschopnosti. Takúto obhajobu môže pri vyšetrovaní a skúmaní podvodného úmyslu páchateľa orgány činné v trestnom konaní preveriť najmä stavom a pohybom bežného a úverového účtu v čase, kedy mal podnikateľ peniaze veriteľovi vrátiť a ak mu to situácia umožňovala, prečo tak neurobil.
Trestný čin podvodu okrem podvodného konania vyžaduje, aby výška spôsobenej škody, v našom prípade nevrátenie peňažného dlhu, dosahovala aspoň sumu najnižšej mesačnej mzdy (škoda nie nepatrná). Základná trestná sadzba je až dva roky odňatia slobody alebo peňažný trest.
ODKAZY:
Zn.: Meškanie do práce a výpoveď
Pracujete ako predavačka v obchode s potravinami a zamestnávateľ vám teraz dal výpoveď pre porušenia pracovnej disciplíny, pretože ste niekoľkokrát prišli do obchodu s malým meškaním. Možnosť dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodov, pre ktoré možno zrušiť pracovný pomer okamžite, je časovo obmedzená lehotami podľa § 46 ods. 3 Zákonníka prace. Je to jednak subjektívna dvojmesačná lehota počítaná odo dňa, kedy zamestnávateľ dôvod výpovede zistil a jednak objektívna jednoročná lehota počítaná odo dňa, kedy tento dôvod vznikol. Záleží vždy od okolností konkrétneho prípadu, či viacnásobné niekoľkominútové meškanie do práce môže byť dôvodom na výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny. Žalobu o neplatnosť výpovede treba podať na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi. Ako členka RO - Odborového zväzu pracovníkov v obchode s pôsobnosťou v SR máte práve aj na bezplatnú právnu pomoc kvalifikovaným právnikom zväzu, vrátane zastupovania v konaní pred súdom.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.