výstavby a výhodnej pôžičky zo Štátneho fondu rozvoja bývania, vyvolala pobúrenie obyvateľov bývajúcich na okolitých uliciach. Pod nesúhlasnú petíciu sa podpísalo vyše dvesto obyvateľov.
Prostredníctvom poslanca Viktora Jeníka dostal šéf petičiarov Ján Dečo priestor na zasadnutí mestského zastupiteľstva, aby sa pokúsil svojimi argumentami presvedčiť vedenie mesta i poslanecký zbor. "Naša požiadavka bola jasná. Aby sa na Čechovovej vôbec nestavalo. Priestor pri našich blokoch sa tak zahustí, že zmizne jediná voľná plocha. Nezostane zeleň, miesto na ihrisko, nie sú parkoviská, občianska vybavenosť. Mesto na to peniaze nemá. Všetko zostane na bedrách mestskej časti. Mesto chce len stoj čo stoj dom postaviť, aby mohlo ukázať, že nejaké byty postavilo," vysvetlil dôvody nespokojnosti J. Dečo.
Obyvatelia sa ďalej obávajú, že do nájomných bytov mesto nasťahuje neprispôsobivé rodiny, ktoré im urobia zo života peklo.
Námestník primátora Boris Farkašovský argumentoval, že aj šéf petičiarov sa do svojho bytu mohol v 1993 roku nasťahovať iba preto, že sa blok postavil v rámci zahusťovania. "Iná možnosť nie je, ak chceme, aby ľudia v nových bytoch mali prístup k MHD. Pritom to budú normálne nájomné byty, v ktorých budú bývať normálne rodiny, ktoré budú schopné platiť nájomné. Nechápem, prečo dopredu tvrdíte, že to bude peklo."
Primátor Zdenko Trebuľa vyzval petičiarov k väčšej tolerancii a pripomenul, že kdekoľvek sa mesto rozhodne postaviť nový obytný dom, narazí na vlnu nespokojnosti. "Lokalitu na Čechovovej poznám a vôbec si nemyslím, že to bude také hrozné. Treba si uvedomiť, že 5 tisíc ľudí v tomto meste nemá byt."
Starosta Krásnej nad Hornádom Július Marton rozosmial poslanecký zbor roztomilým lobbingom, keď svoj príhovor o tom, ako nový obytný dom naruší spokojný život dedinčanov, zakončil konštatovaním, že "byty stavať treba, nedostatkom trpia aj mladí z Krásnej a preto by mesto malo za ústretovosť rezervovať polovicu práve pre potreby ich mestskej časti."
"Naša požiadavka nemá nič spoločné s nejakým egoizmom, alebo so snahou mariť výstavbu v meste. Nech sa radní páni zamyslia nad tým, čo robili desať rokov v meste. Namiesto tej talianskej dlažby a šesťstometrových štrúdlí mohlo byť postavených stovky nájomných bytov. Nech si spytujú svedomie. A to sa netýka len pána Schustera, ale aj tých poslancov, ktorí tu aj dnes sedia, a v tom čase mu kryli chrbát a schvaľovali, čo predložil. Keby to neboli robili, mal by sťažené možnosti realizovať svoje fantazmagórie," povedal pre Korzár šéf petičiarov.
Pripomenul slová primátora Trebuľu, ktorý sa v diskusii posťažoval, že mesto nemá trojizbový byt ani pre významného kardiochirurga z Bratislavy, ktorý príde pracovať pre košickú nemocnicu. A tak dal riaditeľovi BPMK úlohu nájsť vhodnú lokalitu, kde býva v byte neplatič a vysťahovať ho.
"Neplatiča môžu vysťahovať iba vtedy, keď mu dajú náhradné bývanie. A kde? No jedine tam, kde je vlastníkom mesto. Teda do nájomných bytov. A tak sa môže ľahko stať, že sa nejaký asociál dostane do domu na Čechovovej ulici. Presne ako povedal starosta Krásnej, že bytovka na Golianovej ulici je štvornásobne preťažená, neprispôsobivá rodina si k sebe pritiahne hneď ďalšie dve. Každý z nás dobre vie, že stačí jedna taká rodina v dome, aby znepríjemnila život všetkým na okolí," vysvetlil nám obavy obyvateľov šéf petičiarov Ján Dečo.
Na poslancov však argumenty petičiarov nezabrali a zastaviť výstavbu v žiadnom prípade nehodlajú. Väčšina je presvedčená, že možnosť postaviť byty za výhodných podmienok treba využiť.
"Neostáva nám už v podstate nič, jedine ak by sme dokázali z právneho hľadiska napadnúť rozhodnutie, pretože si myslíme, že neboli všetky veci dodržané. SBD IV sa predsa k výstavbe nemôže vyjadriť bez príslušných samospráv v jednotlivých vchodoch, a predsa tak urobilo, ale ešte v rámci socialistického projektu," povedal nám sklamaný Ján Dečo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.