daňových zákonov. Jej cieľom je znížiť celkové odvody zamestnávateľov za zamestnancov zo súčasných 38 percent na 29 percent. Zároveň sa majú znížiť odvody poistného pre zamestnancov zo súčasných 12,8 percent 11 percent. Ľavicoví poslanci zopakovali svoje výhrady a označili tento návrh za vyháňanie SDĽ z koalície a poslanec Ladislav Orosz označil návrh KDH za nepriame vyslovenie nedôvery kabinetu premiéra Mikuláša Dzurindu.
Parlament posunul do druhého čítania zákon o elektronickom podpise, ktorý predkladal František Šebej. Poslanci tak poslanecký návrh uprednostnili pred vládnym návrhom. Do druhého čítania poslanci posunuli aj návrh novely Trestného zákona, ktorý medzi trestné činy zaradí aj spochybňovanie alebo ospravedlňovanie zločinov fašizmu a podobných hnutí.
Parlament odmietol novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby, ktorú predložili poslanci SNS. Národniari chceli zákonom zabrániť privatizácii tranzitných vedení plynu, ropy, ropných produktov a vysokonapäťových rozvodov elektriny. Do druhého čítania sa dostal vládny návrh novely privatizačného zákona, ktorý stanovuje, aby na celý proces privatizácie dozeral Najvyšší kontrolný úrad(NKÚ). Upravuje tiež vlastníctvo obytných domov, ktoré spravovali už zrušené štátne podniky. Ak nie všetci nájomníci majú záujem o kúpu bytu, prevedie sa dom na obec. Mení sa tiež inštitút ručenia FNM za záväzky nadobúdateľov privatizovaného majetku.
Do druhého čítania prešiel vládny návrh novely zákona o DPH, ktorý stanovuje novú úpravu základu dane a zavedenie vrátenia dane zahraničným fyzickým osobám a zahraničným podnikateľom pri vývoze tovaru neobchodného charakteru.
Národná rada SR ukončila tretí rokovací deň prerokovávaním návrhov noviel zákona o dani z príjmu. Hlasovať o novelách zákona o dani z príjmov sa bude dnes ráno. Rozprava bude pokračovať ďalej rokovaním o zvýšení dôchodkov.
Autor: ČÍSLO 15
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.