resterilizáciu vnútroočných šošoviek je potrebný súhlas Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠUKL).
Včera krátko po návrate z medzinárodnej konferencie oftalmológov v Holandsku pre TASR povedal, že nikdy mu nikto neoznámil, že ŠUKL musí dodatočnú sterilizáciu šošoviek po uplynutí lehoty ich použiteľnosti udanej výrobcom odobriť.
"Doteraz som sa nestretol s niečím takým, že by sa na oddelení centrálnej sterilizácie RN požadoval súhlas od ŠUKL," konštatoval profesor Izák. Opäť pripomenul, že desať rokov pôsobil vo funkcii hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) pre oftalmológiu, pričom si je istý, že žiadny zákaz na resterilizáciu neexistuje. Izák tiež uviedol, že resterilizácia šošoviek nepoškodzuje fyzikálne ani optické vlastnosti materiálu, z ktorého sú vyrobené. "V európskej norme, ktorú mám k dispozícii, je to napísané čierne na bielom," zdôraznil.
Prednosta Očnej klinky tak reagoval na stredajšie vyjadrenia šéfa rezortu Romana Kováča, podľa ktorého sa plánovaná kontrola z ministerstva v RN zameria aj na to, či ŠUKL vydal súhlas na resterilizáciu šošoviek. Ak totiž podľa ministra súhlas na dodatočnú sterilizáciu nedostali, potom ide o vážne porušenie zákona. Kováč tiež vysvetlil, že exspirácia sa nemusí týkať len sterility šošoviek, ale aj samotného materiálu.
V súvislosti so včerajším vyhlásením vedúceho zdravotného a revízneho odboru Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Františka Valáška, že Očná klinika používa vnútroočné šošovky Fjodorov, ktoré nemajú na Slovensku platnú registráciu Izák uviedol, že šošovky získali oficiálnou úradnou cestou. Stalo sa tak podľa neho v rokoch 1989, 1990 a 1991, kedy ich doviezli podniky zahraničného obchodu, ktorým by colnica šošovky nevydala, ak by nemali potvrdenie o registrácii. "Čo znamená, že nemajú registráciu? Teda ju nemali nikdy a my teraz máme všetkým pacientom šošovky typu Fjodorov, ktorým sme ich implantovali povyberať?," opýtal sa Izák.
MEDZITITUL: P. Strmeň: Exspiračnú lehotu možno prekročiť o 1 až 2 mesiace
Bratislava - Každá vnútroočná šošovka má na obale vyznačenú lehotu použiteľnosti, ktorá je približne 5 rokov. Uvedený čas možno prekročiť o jeden až dva mesiace.
Konštatuje to hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR v odbore oftalmológia Peter Strmeň v stanovisku, o ktoré požiadala Všeobecná zdravotná poisťovňa po zistení, že sa na Očnej klinike v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici používali neregistrované vnútroočné šošovky po šesť až sedemročnej záruke.
Podľa P. Strmeňa preexspirovaný implantát by sa mal poslať na resterilizáciu výrobcovi, ktorý ju po resterilizácii a zabalení vráti. Táto eventualita sa nepoužíva. Prípadné šošovky po záruke sa používajú na cvičné operácie.
V minulosti sa šošovky, dovážané zo ZSSR, sterilizovali na oddeleniach predpísaným kúpeľom, ktorý by sa teoreticky mohol použiť pri resterilizácii tvrdých vnútroočných šošoviek. Najideálnejšia je resterilizácia u výrobcu - plynová alebo žiarením, zdôrazňuje v stanovisku P. Strmeň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.