Predstava, že po nákupe fotografických filtrov sa o nich nemusíme vôbec starať, je mylná. Na druhej strane prehnaná starostlivosť o filtre môže byť v
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
extrémnych situáciách nežiadúca. Preto si teraz povieme, ako zaobchádzať s filtrami.
Inštalácia filtrov
Existuje niekoľko systémov uchytenia filtrov. Medzi najbežnejšie systémy patrí klasické uchytenie v objímke pred objektív. Ďalšími systémami je bajonetové uchytenie alebo špeciálne adaptéry pre štvorcové filtre. Všetky systémy vyžadujú montážne postupy odporúčané výrobcami.
Filtre v objímke sa skrutkujú do závitu objektívov ľahko a bez veľkého tlaku. Filter vždy držíme za objímku a nedotýkame sa optických plôch, aby nedošlo k ich znečisteniu a poškrabaniu. Objímky sa vyrábajú z rôznych kovových zliatin. U objímok môže niekedy dôjsť k zatuhnutiu závitu a filter sa nedá vyskrutkovať z objektívu. V žiadnom prípade sa nesnažte filter povoľovať tupými predmetmi alebo inými nástrojmi. V tomto prípade výrobcovia nezabudli na rôzne zlepšováky, ktorými je napríklad gumový špunt na ľahké povolenie. Pokiaľ však nechcete investovať do ďalšieho vybavenia, môžete objektív s filtrom priložiť na filcovú či gumovú podložku, ľahko zatlačiť a pohybom objektívu povoliť závit a filter odskrutkovať. Pokiaľ sa ani v tomto prípade filter nedá demontovať, zverte svoju fototechniku odborníkom.
Filtre inštalujte vždy na objektív a nikdy ich na seba nevŕšte. Pri prenášaní fotoaparátu chráňte filtre viečkom. Väčšina filtrov s objímkou má ďalší vnútorný závit pre uchytenie ochranných viečok.
Znečistenie filtrov
Znečistenie filtrov môžeme spôsobiť nevhodným skladovaním alebo použitím. Prach, odtlačky prstov a ďalšie nečistoty sa môžu prilepiť na povrchu filtrov a neblahým spôsobom ovplyvniť výslednú fotografiu. V najhorších prípadoch veľmi znečistené filtre znižujú ostrosť a kontrast výsledných snímok. Znečistené filtre majú kontraproduktívne činky a môžu slúžiť podobne ako difúzne filtre, kde je nižšia ostrosť snímok žiadaná.
Čistenie filtrov
Podobne ako vonkajšie šošovky objektívov aj filtre patria medzi veľmi jemné výrobky. Pri odstraňovaní nečistôt z ich povrchu musíme dbať na dodržanie základných pravidiel čistenia. Väčšina výrobcov filtrov odporúča pre svoje výrobky rôzne postupy čistenia. Zhodujú sa však v jednom. Pri čistení povrchu filtra by nemalo dôjsť k poškodeniu povrchových úprav a antireflexných vrstiev, ktoré sú najdrahšími a najdôležitejšími prvkami filtrov.
Najbežnejším znečistením je prach, pred ktorým sa žiadny fotograf neubráni. Pre odstraňovanie prachu sa odporúča použitie stlačeného vzduchu alebo čistiacich štetcov. Pri výbere dbajme na kvalitu a v žiadnom prípade nepoužívajte pomôcky, ktoré neboli vyrobené pre fotografické účely.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.