aj do našich končín prišiel tento zvyk a Slováci začali s obľubou grilovať vari všetko čo sa dá.
Na záhrade môžeme využívať ku grilovaniu buď prenosné grily alebo veľké betónové grily, okolo ktorých môžeme prípadne zabudovať celú letnú kuchyňu. Betónové grily majú zhruba desaťkrát vyššiu cenu než jednoduché liatinové.
Pri výbere grilu dbáme na povrchovú úpravu, na ktorú sa nikdy nezabudnime opýtať. Ražne grilov môžu byť pochrómované, kovové súčasti betónových grilov bývajú opatrené ochrannou silikónovou vrstvou.
Vysoké guľaté liatinové alebo plechové grily s priemerom zhruba 40 cm môžeme kúpiť už v cenách okolo 500 Sk. Tieto grily majú buď štyri fixné nožičky, alebo sú to trojnožky s dvoma kolieskami a jednou stabilizačnou nohou, takže je možné ho ľahko presúvať. Praktické sú grily, ktoré majú na spodnej časti odkladaciu plochu na korenie, grilovacie náradie a pod.
K niektorým jednoduchším grilom sa predávajú ako súčasť príslušenstva niekoľkodielne sety grilovacieho náradia, u nákladnejších typov môžu byť v cene aj vymeniteľné rošty, grilovacie ihly a ražne.
Záhradné grily sú 60 90 cm vysoké. Kúpiť sa však dajú aj úplne nízke, ale podobne vybavené liatinové grily, ktoré však potom potrebujú dobré umiestnenie. Ak sa nechceme ohýbať až k trávniku, nájdime pre neho stabilné miesto napríklad na širokej tehlovej podstienke alebo na záhradnom kamennom stole.
Pokiaľ sa rozhodneme pre kúpu kamenného grilu alebo z betónových dielov, porozmýšľajme napred, kde v záhrade bude pre neho najvhodnejšie miesto. taký gril môže vážiť až 500 kg a asi by nebolo príjemné ho niekoľkokrát premiestňovať. Veľké grily mávajú zabudovanú udiareň, takže ho využijú nielen milovníci takmer diétnych grilovaných jedál ale aj ctitelia voňavých údených pochúťok. Cena takého grilu sa môže pohybovať medzi 6000 až 9000 korunami
Praktické sú elektrické pohony grilu, zbavujú nás zbytočnej práce a my sa môžeme viac venovať hosťom na záhrade. Elektrický pohon si k niektorým typom veľkých grilov môžeme priobjednať.
Aby oheň správne horel
Zásteny proti vetru sú pri grilovaní dôležité. Nielenže chránia naše súkromie a vytvárajú príjemnú intímnu atmosféru, ale chránia aj oheň, ktorý sa musí síce rozdúchať, ale vzduchu zas nesmie byť veľa. Uhlie potom horí veľmi rýchlo a jedlo sa spáli.
Zásteny môžeme kombinovať využiť sa dajú záhradné steny alebo steny domu, vysoký živý plot alebo záhradné pavilóny. Krásne prírodné zásteny sú napríklad bambusové ploty v rôznych výškach. Plot sa dá variabilne rozložiť a tvarovať, napr. práve do širokého oblúku okolo grilu.
Pri grilovaní nás nemusí prekvapiť iba poryv vetra, ale tiež náhly dážď. Gril tak môžeme rozložiť v altánku, pod prístreškom, využiť môžeme aj rôzne plátené záhradné pavilóny a rýchlorozkladacie konštrukcie.
Dbáme na to, aby sme hostí usadili tak, aby neboli vystavení dymu. Ku grilu postavíme prípravný stolček, kde bude pripravované mäso a ingrediencie na jeho potieranie počas grilovania, hosťom v dosahu zas musí byť stôl s chlebom, šalátmi, nápojmi a koreniacimi prísadami omáčkami, kečupmi, cibuľou, horčicou...
Na záhrade využívame papierové obrusy alebo investujeme do krásnych a praktických netkaných textílií v nových úpravách to znamená v úpravách nežehlivých, nešpinivých, nehorľavých, prípadne omývateľných. Je esteticky dokonalé, pokiaľ veľký obrus na záhradnom stole farebne korešponduje s paravánom alebo textíliou na slnečníku.
Samozrejme, ideálne je na záhrade zriadiť letnú kuchyňu, ktorá nám umožní predĺžiť grilovaciu sezónu a využívať záhradu ku gurmánskym slávnostiam aj v horšom počasí.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.