sú vajcovito eliptické, stonkové listy sú široké vajcovité a objímajú stonku. Úbory ománu pravého sú nápadne veľké, majú 6 7 cm v priemere a kvitnú jednotlivo v júli a auguste. Kvety sú žlté.
Rozšírenie: Omán pravý je pôvodný v oblasti Strednej Ázie. U nás sa pestuje ako liečivá a okrasná rastlina, miestami zdivie. V karpatskej oblasti zdomácnel v lužných lesoch, neďaleko riek a na mokrých lúkách.
Na čo sa používal predtým: Podľa povesti sa kvety ománu zrodili zo sĺz krásnej Heleny, ktorá oplakávala Menelaa uštipnutého hadom. Omán sa pravdepodobne pestoval už v staroveku v oblasti Stredozemnej a Orientu. Používal sa prevažne ako koreňová zelenina, upravoval sa varením, alebo sa jedol surový. Čerstvý koreň vôňou pripomína vôňu banánov. Z ománu sa v stredoveku pripravovalo ománkové víno, ktoré bolo považované za všeliek. Ománový koreň sa používal odpradávna pri vykurovaní, pravdepodobne býval súčasťou zmesí bylín pálených pri oslavách letného slnovratu. Symbolizoval slnko. Ľudovo sa omán používa tiež proti cudzopasníkom, na povzbudenie chuti do jedla a aj ako metabolikum. Tiež sa používal na vyrážky, zle sa hojace rany i ako kloktadlo. Ománový koreň sa zaváral do cukru.
Zber: V októbri a novembri zbierame časti s koreňom najlepšie z dvoj- až trojročných rastlín.
Obsahové látky: Ománový koreň obsahuje predovšetkým silicu s seskviterpenickými laktonami, inulín, horčiny a sacharidy.
Účinok na organizmus: Koreň ománu pravého pozitívne pôsobí na tvorbu žalúdočných štiav. Významne uľahčuje vykašliavanie. Inulín sa používa vo výžive diabetikov.
Použitie: Na vykašliavanie je účinnejší liehový extrakt než zápar či odvar. Zápar pripravíme z jednotlivej dávky 0,5 g drogy na šálku vody a užívame ho 2-3 krát denne po lyžiciach. Odvar varíme z rovnakej dávky 10 minút a pijeme 3 krát denne. Z ománu pravého môžeme pripraviť víno, ktoré užívame po čajových lyžičkách niekoľkokrát denne (100 g rozdrveného koreňa macerujeme 8 dní v 1 litri bieleho vína, scedíme). Omán sa často kombinuje s ďalšími drogami, ktoré buď účinok zmesi zosiľujú, nebo dopĺňajú. Napr. s kvetom divizne, listom šalvie, listom skorocelu, a plodmi fenikla.
Toxicita a vedľajšie účinky: Pri prekročení terapeutických dávok vyvoláva droga zvracanie.
Ďalší význam: Ománový koreň sa používa pri výrobe niektorých likérov.
Zaujímavosti: Príbuzný druh Inula racemosa sa pridáva v Indii do očistných a harmonizujúcich zmesí kadidiel.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.