ale slúži na prípravu jedla, teda činnosť, ktorú si chceme uľahčiť a zjednodušiť. A práve domáci majster môže kuchárskemu umeniu pomôcť tvorbou najrôznejších poličiek a doplnkov, ktoré šetria priestor, uľahčujú a zjednodušujú jednotlivé úkony pri varení. Pomôckou, ktorá šetrí nielen priestor, ale tiež chrbticu, je pracovný pult so zvýšenou doskou.
Tento typ pultov umožňuje pohodlnú prácu postojačky, najmä pri spracovaní surovín. Vhodné umiestnenie je, ak ho vysunieme do priestoru, kolmo na kuchynskú linku. Keď je linka v rohu do tvaru písmena L, pult vytvorí ďalšie rameno.
Na kostru budeme potrebovať hranoly z mäkkého dreva, police a hornú plochu zhotovíme z drevotrieskových dosiek a preglejky. Na zakrytie čelnej steny použijeme latky na obklady spájané na pero a drážku. Ďalší materiál pozostáva z profilovaných líšt, ktoré zakryjú prechod medzi zvislou a vodorovnou stenou. Užšia strana, ktorá vyčnieva do priestoru je riešená do oblúka, ten zakryjeme zo strán tiež obkladovými doskami.
Začneme stavbou kostry z hranolov 4x4 cm. Preplátovaním alebo spojom na čap a dlabu zhotovíme dva rámy pozdĺžnych stien. Výška rámu je 100 cm, priečne hranoly s dĺžkou 140 cm umiestnime hore, dole a vo výške 40 cm od zeme (obr 1). Navzájom ich spojíme v hornej časti hranolmi s dĺžkou 32 cm. Spolu so šírkou zvislých hranolov tak dosiahneme celkovú hĺbku kostry 40 cm (obr. 2). Spájacie hranoly pripevníme zboku dlhšími drevoskrutkami (70 mm), pretože ďalšie plátovanie by rohový spoj oslabilo.
Z drevotrieskovej platne (16 mm) vyrežeme dve základné police. V dolnej a strednej časti plnia zároveň spájaciu funkciu pre rámy kostry. Police majú tvar obdĺžnika, ktorý na jednom užšom konci prechádza do poloblúka. Šírka police je 40 cm, dĺžka 160 cm, z toho 20 cm tvorí polkruh. V rohoch a v miestach kde začína línia oblúka vyrežeme výrezy pre zvislé komponenty kostry (obr. 3). Tieto malé výrezy na presne určených miestach zaistia stabilitu celej kostry, ktorú ešte upevníme skrutkami. Skrutky s dĺžkou 5 mm použijeme na okrajoch políc do priečnych hranolov v rozmedzí asi 20 cm. Výrezy majú prierez 4x4 cm, teda taký, ako je prierez zvislých hranolov (obr. 4). Ďalšie členenie políc necháme na vašom rozhodnutí, podľa vašich potrieb, odporúčame však nechať väčšiu svetlosť pre umiestnenie kuchynských pomocníkov, ktorých použitie je sporadické a pritom zaberajú dosť miesta - napr. kuchynský robot
alebo mixér.
Hornú dosku, ktorú môžeme nazvať pracovnou, vytvoríme z dvoch vrstiev - dolná sa rozmermi zhoduje so základnými policami, avšak bez výrezov pre hranoly, na ňu priskrutkujeme ďalšiu dosku, ktorá presahuje rozmermi dolnú dosku asi o 2 cm. Tento presah sa netýka užšej pravouhlej strany. Tam horná doska končí na úrovni základnej kostry, aby sa celok dal ukotviť k stene.
Horná doska môže byť z kombinovaných materiálov. Nadväzuje na dosku z drevotriesky pod ňou, ktorú mierne presahuje. Materiál si môžeme zvoliť podľa potrieb - od steny prvých 40 cm môžeme vyplniť obkladačkami na odkladanie horúcich hrncov. Ďalších 40 cm môže mať povrch z preglejky, impregnovanej vhodným lakom proti vlhkosti na odkladanie nádob a pomôcok pri varení. Ďalší 40-centimetrový úsek zhotovíme z dosky z tvrdého dreva (bukového), na ktorej bude možné pripravovať zeleninu a mäso. Zvyšných 2 cm s polkruhom obložíme preglejkou alebo kramickými obkladačkami na odkladanie rôznych kuchynských doplnkov.
Bočnú stenu a oblúk pokryjeme dreveným obložením. Vhodný je tzv. parížsky vzor, ktorý tvoria pomerne úzke latky, takže je dobrý aj na pokrytie oblúka. Z vnútornej strany necháme pult nepokrytý, uložené hrnce budú lepšie prístupné a sú otvorené len pohľadu z vnútra pracovného priestoru. Voľný priestor tvorený základnými policami si teraz môžete upraviť na mieru - podľa toho, aké veľké sú rôzne spotrebiče a iné kuchynské pomôcky, ktoré chceme v pulte uschovávať. Obvykle však takéto pulty slúžia na uskladnenie pomôcok, ktoré sa pri varení používajú zriedkavejšie.
Pult pripevníme skrutkami k stene cez zvislé hranoly a ukotvíme ho aj k podlahe, aby bola zaistená jeho stabilita.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.