sme využili aj na to, aby sme mu položili niekoľko otázok. Zaujímalo nás, aký je s odstupom času jeho názor na hrozby Asociácie súkromných lekárov. Tí nesúhlasia s novým cenovým opatrením, ktorý ich posúva na platby za výkony ešte pod terajšiu hranicu, teda na minimálnych 20 halierov. Hrozia, že prestanú poskytovať pacientom svoje služby, ak ministerstvo nezmení rozhodnutie. Opýtali sme sa, či verí, že sa tak zachovajú, keďže prvý avizovaný termín zatvorenia ambulancií sa blíži.
"Myslím si, že lekári nepristúpia k takémuto kroku. Som v kontakte so zástupcami Asociácie súkromných lekárov a pokračuje proces rokovania. Návrh, ktorý pripravilo naše ministerstvo v spolupráci so zdravotnými poisťovňami budeme iste modifikovať tak, aby sme dospeli k určitému spoločnému riešeniu. Samozrejme, nemôžeme tvrdošijne trvať len na svojich požiadavkách, treba hľadať kompromis, ale ten je daný tým, aké finančné zdroje slovenské zdravotníctvo má," odpovedal nám minister Kováč. Poznamenal, že ďalšia cesta zadlžovania by bola cestou do záhuby. Vo verejnosti však rezonujú aj také informácie, že súkromní lekári vykazujú pri daňovom priznaní minimálne mzdy. Zaujímalo nás, či má také informácie aj rezortné ministerstvo a či sa nimi zaoberalo. "Privátny lekár je fyzická osoba a riadi sa všeobecne platnými pravidlami v tomto štáte. My do jeho príjmov nemôžeme vstupovať, našou úlohou je odborne ho usmerňovať, prípadne kontrolovať z hľadiska výkonu práce. Napokon, v tom ani nie je súčasný problém zdravotníctva. Ten je v nadmernej spotrebe liekov," konštatoval a upresnil, že rezort dáva ročne zo svojho rozpočtu na lieky 37 percent. Porovnal tento údaj s Českou republikou, kde na rovnaký účel vydávajú 24 percent, Poľsko 20 percent a u nás výdavky z roka na rok rastú.
Nežiaduci vývoj dokumentoval aj nedávnym prípadom mimoriadne ťažkej poliekovej zdravotnej komplikácie pacienta z Martina. "Len vďaka obetavej práci tímu tamojších lekárov sa podarilo zachrániť život pacienta postihnutého nežiaducou kombináciou liekov na znižovanie tukov v krvi. Naši občania by si mali uvedomiť, že liek sa dá prirovnať k ohňu. Je dobrý priateľ, ale vie byť aj krutým nepriateľom," dodal.
Neraz sme s ministrom Kováčom diskutovali o potrebe ošetrovateľských fakúlt, mimochodom aj o tej, ktorá by o rok mala začať pôsobiť v Prešove. V tej súvislosti sa však otvára aj iná otázka. Budú mať jej absolventky dosť práce, keď aj teraz dochádza k prepúšťaniu stredného zdravotníckeho personálu? Podľa našich informácií na západnom Slovensku nemocnice pociťujú nedostatok zdravotných sestier, ale na východe je medzi nezamestnanými aj početný odborne vyškolený zdravotnícky personál. Podľa slov ministra zdravotníctva má nevyváženosť jednoduchý dôvod. Sestry zo západu Slovenska odchádzajú do zahraničia. Prakticky všetky české kraje prijímajú slovenské sestričky, pretože vedia, že sú odborne na úrovni a nebrzdí ich rečová bariéra.
V súvislosti s ošetrovateľskými fakultami zdôraznil, že tie sú predovšetkým novou šancou pre mladých ľudí. Ich vzdelanie v odbore bude totiž akceptovateľné aj v zahraničí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.