pešej zóne, ktorá sa práve rekonštruuje, trochu ako päsť na oko, investor má povolenie pamiatkárov i okresného úradu. A okrem iného aj stanovisko hlavného architekta mesta. Práve toto vyvolalo búrku na prešovskej radnici.
"Hlavný architekt bez vedomia ostatných vydal stanovisko," uviedol primátor Juraj Kopčák a poznamenal, že "môže ho to stáť krk". Podľa jeho slov si mesto pomaly nedovolí ani vyrezať strom a teraz priamo na pešej zóne vyrastá - ako sa vyjadril - opacha. Keďže stavba má všetky potrebné doklady, radnica sa na ňu môže len bezmocne pozerať. "Hlavný architekt pripraví materiál, podľa ktorého bude povinne informovať mestskú radu a mestské zastupiteľstvo o všetkých stanoviskách, ktoré útvar hlavného architekta vydá na akékoľvek stavby v Prešove," konštatoval primátor a na margo dôsledkov uviedol: "Finančný postih bude a zvažujem aj možnosť, že dôjde k výmene hlavného architekta. Kvôli tomu."
Oslovili sme i hlavného architekta mesta Vladimíra Debnára, aby priblížil spomínanú stavbu a objasnil, prečo jeho útvar nevydal zamietavé stanovisko. "História vstupu do pivničných priestorov objektu na Hlavnej ulici siaha ešte do roku 1997, keď investor, pán Čatáry, predložil prvú ideu architektonického riešenia tohto vstupu, ktorú spracoval architekt Rybarčák. Naše prvé stanovisko, ešte v roku 1997 bola zamietavé z toho titulu, že už vtedy sme vnímali tento investičný počin ako veľmi netradičný a istým spôsobom rizikový, vzhľadom na to, že je v citlivom prostredí," uviedol V. Debnár a pokračoval: "Začiatkom roku 1998 investor prišiel so stanoviskom pamiatkového ústavu, ktorý súhlasil s navrhovaným riešením. Z toho dôvodu útvar hlavného architekta modifikoval svoje stanovisko a stanovil urbanisticko-architektonické podmienky tohto riešenia."
Ako ďalej povedal, architektúra vstupu je netradičná, ale "má svoje architektonické a výtvarné kvality". Autorom návrhu je architekt Albert Rybarčák, nositeľ Ceny Dušana Jurkoviča udeľovanej Spolkom architektov Slovenska. "Takže aj v jeho osobe je istá garancia, že navrhnuté a vyprojektované dielo bude architektonickým i výtvarným prínosom v priestore pešej zóny," uviedol Vladimír Debnár, ktorý tiež priznal, že o svojom stanovisku samosprávne orgány neinformoval: "Pravdou je, že vzhľadom na ten čas, ktorý uplynul od vzniku idey a zaujatia prvých stanovísk, uplynulo určité obdobie a priznávam, že nejako pomedzi prsty nám ušla dôležitosť informovať poslancov, primátora, aj verejnosť o tom, že na Hlavnej ulici sa pripravuje takáto investícia."
Za vstupným objektom do suterénnych priestorov má byť komplex s "reštauračnými prevádzkami, galériou a inými aktivitami spestrujúcimi život na pešej zóne".
Hlavný architekt považuje spomínaný projekt za kvalitné dielo, ktoré raz bude organickou súčasťou pešej zóny: "Treba mať na zreteli, že netradičné veci boli vždy ťažko prijímané. Poviem preexponovaný príklad: Keď sa v Paríži postavila Eiffelova veža, tak vtedajší parížski intelektuáli sa na protest proti jej výstavbe odsťahovali z mesta. A dnes si Paríž nevieme bez Eiffelovky predstaviť." Taktiež uviedol, že projekt zasiahol do mestskej investície rekonštrukcie pešej zóny len z hľadiska technického a koordinačného, z hľadiska finančného nie, keďže objekt v plnom rozsahu financuje jeho investor. Zároveň potvrdil, že je v súlade s plánom mesta.
Útvar hlavného architekta bol viackrát kritizovaný poslancami minulého i súčasného mestského zastupiteľstva, čas od času sa v kuloároch objavovali úvahy o možnom odvolaní hlavného architekta. Preto sme sa spýtali nielen na komentár k vyjadreniam primátora, ale i na to, či nepovažuje neinformovanie o stanovisku k spomínanému objektu za zámienku. "Nepovažujem za žiadnu zámienku, je to v plnej kompetencii pána primátora. On menuje i odvoláva hlavného architekta, môže ma odvolať bez toho, aby to vôbec komentoval."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.