cesta však nemusí byť najvhodnejšou pre tých, čo sa do krajiny pôvodu svojich peňazí nechystajú alebo ich nechcú len tak minúť. Druhou možnosťou je výmena za eurá, čo sa dá urobiť niekoľkými spôsobmi.
Na účte bez poplatkov
Najjednoduchším a zároveň najlacnejším spôsobom je uložiť si peniaze na devízový účet v banke, tvrdí Tibor Rózsa zo Slovenskej sporiteľne. Slovenské banky už od minulého roku umožňujú svojim klientom založiť si euroúčet, ale vyberať sa z neho zatiaľ dajú len peniaze v iných menách. Vkladať na tieto účty zatiaľ možno v ľubovoľnej mene alebo prevodom z iného účtu. Na prelome rokov 2001 a 2002 neprejde euroúčet žiadnou zmenou, akurát si jeho majiteľ bude môcť vyberať a vkladať hotovosť v eurách. Ani majitelia účtov vedených v menách, ktoré prechodom zaniknú, sa nemusia starať, čo so svojimi úsporami. Banky tieto účty k 1. januáru budúceho roku pretransformujú na euroúčty, vo väčšine prípadov bezplatne. „Najvhodnejšie je otvoriť si účet v eurách a uložiť tam všetku hotovosť v menách eurolandu, ktoré má klient doma," povedal Rózsa. Účty vedené v menách eurolandu už v tomto období neodporúča otvárať.
Meniť sa dá aj v zmenárňach
Banky dostanú eurobankovky už pred koncom roka, ale marky alebo šilingy sa budú dať v zmenárňach a bankách vymeniť za eurá až od začiatku budúceho roku. Kurz, podľa ktorého sa budú prepočítavať, bude rovnaký ako pri transformácii účtu. Klient však musí počítať aj s určitým poplatkom. Banky sa budú usilovať, aby si vymenili eurá už v prvých mesiacoch budúceho roku, preto treba počítať s tým, že časom môže poplatok za výmenu hotovosti vzrásť. „Je to spôsobené tým, že banky budú mať postupom času väčšie náklady spojené s predajom mien eurolandu," dodal Rózsa. Dokedy budú banky predávať eurá za meny eurolandu, ešte nie je známe. Závisí to sčasti od toho, ako rýchlo prebehne výmena na Slovensku, pričom horným limitom je termín, dokedy zahraničné centrálne banky budú prijímať svoje národné meny. Treba pritom brať do úvahy, že banky si môžu určiť oveľa kratší limit. Ak už na Slovensku nikto nebude chcieť kúpiť napríklad šilingy, ostáva už len možnosť obrátiť sa na rakúsku centrálnu banku.
Mince nevymenia všade
Čo sa týka mincí, situácia bude trochu zložitejšia ako pri bankovkách. Nie všetky banky alebo zmenárne ich budú akceptovať. Týka sa to aj vkladov na účet a výmeny valút. Dôvodom je, že nie všetky banky obchodujú s mincami. „Je to drahšie a zložitejšie ako s bankovkami," povedal Rózsa. Tie inštitúcie, ktoré sú ochotné kúpiť mince aj dnes, by ich mali vymieňať za eurá aj v budúcom roku. „Mince sa budú môcť bez problémov zameniť v zahraničí," dodal Rózsa.
Znamená to, že k eurám sa Slovák môže dostať nielen doma, ale aj v zahraničí. V prvých mesiacoch budúceho roku bude môcť ešte platiť napríklad šilingami, pričom obchodník mu vydá rozdiel v eurách. Aj v zahraničných komerčných bankách bude možné predať valuty za euro, ale len počas prvých mesiacov budúceho roku. Keď už slovenské a ani zahraničné banky nebudú prijímať bývalé meny eurolandu, zostane mu už len obrátiť sa na centrálnu banku, ktorá peniaze vydala. Niektoré budú vymieňať bankovky a mince neobmedzene.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.