1. januára 2002. Už v týchto dňoch však rozvážali dodávky viac než 50 miliárd mincí a 15 miliárd nových bankoviek do peňažných ústavov a inštitúcií dvanástich členských štátov únie - Rakúska, Belgicka, Fínska, Francúzska, Nemecka, Grécka, Írska, Talianska, Luxemburska, Holandska, Portugalska a Španielska. Eurá sa používajú v medzibankovom elektronickom styku už od januára 1999. Fyzické zavedenie eura však bude kľúčovým testom prijatia spoločnej meny obyvateľmi starého kontinentu. Čo sa týka Európanov, ešte stále nemajú v hlavách celkom jasno, o čo pôjde.
Podľa minulý týždeň publikovaného Eurobarometra má 65 percent Európanov strach zo zdražovania. O tom, že euro príde 1. januára, vie „až" 73 percent občanov únie. Nájdu sa však aj takí, ktorí si myslia, že euro je akousi novou národnou menou, a nevedia o jej „spoločnej" dimenzii. Európsku menu s veľkou slávou predstavili v auguste vo Frankfurte, v sídle Európskej centrálnej banky (ECB).
Prezident banky Win Duisenberg tvrdí, že nová mena ukončí škodlivé prúdenie peňazí a zjednoduší transakcie v rámci Európy. „Euro je symbolom stability a jednoty," tvrdí. Niektorí experti však varujú, že okrem šikovných obchodníkov to budú aj zločinci, kto bude z eura profitovať v prvom rade. „Vždy, keď sa zavádza nová mena, jej neznámosť povzbudzuje nástup falšovateľov," varuje Jo Cribb z Galérie peňazí v Britskom múzeu. Pred falšovaním však bankovky chránia bezpečnostné prvky vrátane hologramu. A spoločná menová únia od Írska po Grécko vraj nakoniec povedie k zníženiu cien a podpore rastu európskej ekonomiky. Praktické obavy sa týkajú napríklad nedostatku peňazí v niekoľkých prvých týždňoch, keď budú obchody stále prijímať staré bankovky, ale vydávať už eurá. Výmena peňazí potom v neposlednom rade zasiahne čiernu ekonomiku, ktorá v mnohých európskych krajinách predstavuje nezanedbateľný sektor. V Španielsku napríklad zaznamenali stavebný boom, kde zjavne ide o zbavenie sa špinavých či načierno „uliatych" peňazí, ktoré nebude možné legálne vymeniť, uvádza BBC. ECB bude súčasne pozorne sledovať, či zavedenie eura nepodporí infláciu. Hodnota eura totiž od svojho prvého uvedenia klesla oproti doláru o 30 percent - i keď v poslednom čase sa trochu spamätala.
Autor: bj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.