od 1. júla 2000. Predchádzajúca ešte umožňovala povolávať uchádzačov do všetkých možných oblastí, avšak novelizovaný zákon už tieto možnosti upravuje. Mladý muž uchádzajúci sa o civilnú službu teda môže pracovať v oblasti zdravotníctva, kultúry, školstva, sociálnych vecí, v prípade potreby vykonáva pomoc pri odstraňovaní živelných pohrom, či prácu v oblasti životného prostredia a reholí.
Vojenské správy si ťažkajú na malý záujem organizácií o túto formu zamestnania. Na každej vojenskej správe sa konkrétna organizácia dozvie, čo je potrebné pre to, aby sa mohla o výpomoc zo strany občana vykonávajúceho civilnú službu uchádzať. Predovšetkým však musí spĺňať začlenenie do jednej z menovaných oblastí. Následne by mala vedieť zabezpečiť stravovanie a ubytovanie civilkára. Ako sme sa dozvedeli od pracovníka oddelenia mierového doplňovania Úradu vojenskej správy v Košiciach kpt. Mariána Habovčíka, vykonávať civilnú službu môže občan i u živnostníkov, ale tá-ktorá firma musí mať vo svojom predmete činnosti jednu zo spomínaných oblastí. Vojenská správa následne veci posúdi a rozhodne.
Veľa polemiky je v tejto oblasti medzi občanmi vykonávajúcimi civilnú službu vzhľadom na diferencované možnosti stravovania i ubytovania. "Ubytovanie môže občan odmietnuť v deň nástupu, avšak organizácia je mu povinná zabezpečiť trikrát denne stravu, vrátane víkendov. Stravná jednotka momentálne na deň činí 84 Sk. Avšak podľa novely sa strava preplácať nesmie, kedysi to ale možné bolo. Práve toto nám však robí najväčší problém, no všetko závisí na dohode občana so zamestnávateľom. Veď mu to môže preplatiť formou strávnych lístkov," hovorí M. Habovčík.
Zamestnávateľa vyjde občan vykonávajúci civilnú službu mesačne na 3220 korún. Legislatíva však umožňuje dať si čiastku do nákladov a zamestnanec neodvádza žiadne odvody štátu. "Organizácie sa neraz tomuto bránia, obávajú sa prijať takýchto ľudí na výkon civilnej služby. Samozrejme, že to závisí od toho, z akého sociálneho prostredia občan pochádza, no vojenské správy sa snažia výber uľahčiť. Sme schopní urobiť výber občanov na základe osobných spisov," dozvedáme sa od pracovníka úradu vojenskej správy.
Existujú však i možnosti brániť sa. Pokiaľ civilkár porušuje predpisy danej organizácie, môže občan, či organizácia požiadať o potrestanie, respektíve, prerušenie civilnej služby. "Jedným z možných riešení je i dôvod osobitného zreteľa. Vojenská správa má páky, aby v prípade problémov zjednala nápravu. Usilujeme sa urobiť pohovor, civilkárovi môžeme predĺžiť službu, či finančne ho postihnúť." Pracovníci Vojenskej správy pravidelne chodievajú na kontroly do organizácií, v rámci ktorých absolvujú pohovor s občanom. Mnohí sa s takouto kontrolou nestretli, no podľa Habovčíka ide o výnimky. "Pri nástupe podpíšu náplň práce obe strany, to znamená, tak občan, ako aj organizácia. Odmietnuť prácu, respektíve jej vykonávanie v dňoch voľna občan nemôže, to je už trestné. Všetko však závisí na vzájomnej dohode. Zamestnávateľ môže nariadiť zmennú prevádzku, ako aj nočnú službu, no musí dať adekvátne množstvo náhradného voľna."
V rámci Slovenska podá ročne približne 4000 občanov vyhlásenie o odoprení vojenskej služby. V prípade povolávania sa však vyskytujú určité zádrhele. "Problém so zaradením majú tí, ktorí si podali žiadosť v začiatkoch a majú už vyšší vek, ale evidujeme aj tzv. nepovolateľných mladých mužov. Ide zväčša o trestne stíhaných ľudí. Organizácie ich nechcú a nevyhľadávajú. Dá sa to vyriešiť len legislatívne, ale s tým my na vojenskej správe nepohneme," vraví M. Habovčík.
Okresná vojenská správa občana povoláva s tým, že výber zabezpečí v spolupráci so zamestnávateľom. Ak však príde občan s iniciatívou a nájde si vhodnú organizáciu, ktorá spĺňa zákonné kritériá, vojenská správa mu vyjde v ústrety. Zo zákona vyplýva povolávanie na výkon civilnej služby civilným správam. "Požiadavku na vytvorenie voľného pracovného miesta dáva organizácia Okresnému úradu práce. Ani vojenskej správe, ani okresnému úradu nevyplýva povinnosť vyhľadávať zamestnávateľa. Som teda v kontakte s Krajským úradom práce v Košiciach a Prešove. Momentálne som v jednaní s odbormi školstva, pretože si myslím, že práve v týchto inštitúciách by sa mohla civilná služba uplatniť. Keďže obe oblasti nemajú dostatok finančných prostriedkov, určite by sa im povolanie týchto občanov oplatilo. Každý okresný odbor školstva má pracovnú skupinu, či už sú to murári, vodári, či elektrikári. A práve mladých mužov v týchto profesiách máme dostatok a čakajú na výkon civilnej služby."
A čo si myslí vojak o civilnej službe? "Zákon uvádza len jeden jediný dôvod odopretia vojenskej služby - svedomie alebo náboženské vyznanie. Je to súkromnou vecou občana," elegantne sa vyhol odpovedi kpt. Habovčík.
Občan podáva vyhlásenie o odopretí vojenskej služby. Môže ho podať po odvodovom konaní do 30 dní na vojenskej správe. Pokiaľ má udelený odklad, tak môže podať vyhlásenie počas neho, no najneskôr do 15 dní od ukončenia odkladu. Existujú výnimky, keď je niekto preukázateľne v zahraničí, či v iných prípadoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.