88 odovzdávaných bytov sa stanú neplatiči z Majakovského a Sabinovskej ulice. V ich prípade súd rozhodol o povinnosti mesta prideliť im náhradné ubytovanie. Pritom v prípade spomínaných 17 užívateľov ide o nedoplatky na nájomnom vo výške od 10 do 200 tisíc korún. Základným kritériom je však podmienka, že mesačný príjem nájomcu a osôb s ním bývajúcich neprekročí trojnásobok životného minima. Ďalším je rozhodnutie Okresného úradu v Prešove, odboru životného prostredia, ktoré hovorí o prideľovaní terajšieho bytu za nový byt. Dôvodom je technická nespôsobilosť s možnosťou ohrozenia života a povinnosť mesta zabezpečiť užívateľom náhradné bývanie. Uchádzačmi sa môžu stať aj terajší nájomcovia z Azylového domu Pod Táborom s podmienkou, že si doteraz riadne platili nájomné.
Mestská rada tieto kritériá vypracované sociálnou a bytovou komisiou schválila bez pripomienok, ale viac diskutovanou bola otázka výšky nájomných poplatkov. Ako v tej súvislosti na stretnutí s novinármi poznamenal zástupca prednostu prešovskej radnice Marián Eliáš, dlho zvažovali výšku nájomného.
"Vieme, že pokiaľ by sme navrhli bežnú výšku platieb, je možné, že nájomcovia by ich pri svojich príjmoch neboli schopní splácať. Samozrejme, nemohli sme pripustiť, aby bolo nižšie ako teraz, čo je 400 až 500 korún, ale ani aby nám narastali pohľadávky. Po diskusiách, sme sa zhodli v tom, aby výška nájomného tvorila 1,42 percent z obstarávacej ceny bytu. V prepočte bude teda mesačný nájom činiť 800 korún," uviedol Eliáš.
Mestská rada v pondelok osobitne zaoberala ešte iným bodom a to návrhom na využitie uvoľnených bytov na uliciach Sabinovská, Majakovského a Čapajevova. Na poslednej zo spomínaných ulíc prejavili občania záujem o odpredaj bytov. Pripomíname, že ide o šesť štvordomov v lokalite, ktorú starí Prešovčania poznajú ako štvrť nazývanú Argentína. "Zo zákona majú právo požiadať o odkúpenie bytov a keďže si mnohí riadne platia záväzky a ich technický stav nie je dezolátny, nemáme dôvod odmietnuť," poznamenal včera viceprimátor Štefan Kužma. V návrhu teda ostali len dve alternatívy. Podľa prvej by išlo o odpredaj 132 bytových jednotiek, vrátane pozemku za trhovú cenu. Mestská rada konštatovala, že jediný reálny investor je Armáda SR a Policajný zbor. "Armáda mala požiadavku na 200 bytov, ale zdá sa, že pravidelne menia svoje názory. Kompetentní zástupcovia sľúbili, že nám do zasadnutia dajú svoje stanovisko, ale nestalo sa tak. Mestská rada preto rozhodla, že ak do konca októbra nepotvrdia svoj záujem prejdeme na druhú alternatívu," dodal viceprimátor. Na našu otázku či Policajný zbor reagoval na ponuku, nám odpovedal, že prejavili záujem o iný priestor. Ide o rozostavaný penzión pre dôchodcov na sídlisku Sekčov, mimochodom už niekoľko rokov rozostavaný na Sibírskej ulici. Zareagovalo však aj Bytové družstvo, ktoré má záujem o druhú časť. Objekt by obe inštitúcie dostavali ako obytný dom.
Druhá z alternatív hovorí o výstavbe nových nájomných bytov pri súčasnom zbúraní jestvujúcich, pričom systém financovania by bol podobný. Teda 50 percent zdrojov by tvorila štátna dotácia a rovnakú sumu prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Dodal, že pri búraní sa ešte môžu zachrániť isté hodnoty, a tak výstavba ani nemusí byť taká drahá ako stavba na zelenej lúke. Odhaduje sa, že na budúci rok tohtoročná cena bytov vzrastie ešte o 7 percent, ale podľa Kužmu je reálne, že cenu zrazia až na 14 tisíc za meter štvorcový. Pri tomto argumente sa oprel aj o reálne skúsenosti so stavebnými firmami, ktoré doslova živoria a sú schopné stavať lacnejšie, ako kdekoľvek inde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.