žiakov. Je to o 52 žiakov menej ako v minulom učebnom roku, lenže trend znižovania počtu žiakov v školách v tomto regióne začína nadobúdať hrozivé rozmery, pretože do 60 materských škôl v okrese prišlo o 110 menej deti než v predchádzajúcom roku.
Aj kvôli tomu demografickému javu v okrese Vranov nad Topľou odborom školstva okresného úradu daný návrh na vyradenie zo siete škôl troch jednotriednych škôl s ročníkmi 1. až 3. a ich zaradenie ako elokovaných tried najbližších plnoorganizovaných ZŠ. Ide o ZŠ Cabov, ktorá bola priradená k plnoorganizovanej ZŠ Sečovská Polianka, ZŠ Nová Kelča bola priradená k ZŠ Holčíkovce a ZŠ Kvakovce k ZŠ Slovenská Kajňa. "Týmto krokom sa v praktickom fungovaní "jednotriedok" nič nezmenilo. Zrušilo sa len zbytočné "administratívne" riaditeľstvo a ušetrili sme časť mzdových prostriedkov na nárokových i ďalších zložkách mzdy," vyjadrila sa vedúca odboru školstva, mládeže a telesnej kultúry Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Danka Roziková.
Pohyb nastal aj medzi učiteľmi. Pokiaľ v minulom školskom roku na ZŠ okresu pôsobilo 13 percent nekvalifikovaných učiteľov, tak v tomto roku ich je už len 9,6 percenta. V prevažnej miere sú to študujúci a teda v budúcnosti kvalifikovaní učitelia. "Ponúkli sme pracovné miesta všetkým absolventom, ktorí sa uchádzali o zamestnanie. Učiteľom, ktorí nespĺňali požadované vzdelanie v zmysle Vyhlášky číslo 41 z roku 1996 Zbierky zákonov sme ponúkli miesto zodpovedajúce ich vzdelaniu a nekvalifikovaní - teda bez pedagogického vzdelania a neštudujúci - ukončili pracovný pomer. Nemohli sme vyhovieť ôsmim študujúcim učiteľstvo ročníky jedna až štyri pre nedostatok pracovných miest. V učiteľských službách na tomto úseku máme i učiteľov v dôchodkovom veku, ktorí pracujú už rok či päť po tejto hranici," uviedla D. Roziková.
Problémov s pracovnými miestami pre učiteľov určitých špecializácií je v okrese Vranov nad Topľou viac. Odbor školstva OÚ nemohol vyhovieť žiadostiam o prácu siedmim kvalifikovaným a ôsmim študujúcim odbor vychovávateľstvo. "I touto cestou chceme dôrazne upozorniť na každoročne klesajúci počet školských klubov, stopercentnú kvalifikovanosť na tomto úseku a vzhľadom na vekové zloženie zamestnaných vychovávateliek na nepotrebu tejto kvalifikácie," zdôraznila D. Roziková a zvýraznila aj problematickosť umiestnenia absolventov učiteľstva náboženskej výchovy: "Celkom 70 percent hodín náboženskej výchovy v našom okrese učia kňazi alebo rehoľné sestry a tým sa títo absolventi stávajú nadbytočnými."
Naopak, na ZŠ v okrese Vranov nad Topľou pociťujú nedostatok učiteľov cudzích jazykov. Na tomto úseku majú najviac nekvalifikovaných učiteľov a tohto roku nemali žiadneho absolventa uchádzajúceho sa o zamestnanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.