organizácie. V poslednej dobe sa rozšírilo faľšovanie žiackych zľavnených preukážok, ale hlavne cestovných lístkov Slovenskej autobusovej dopravy (SAD).
"Najviac sa to rozmohlo v smere na Trstenú, Čaňu, Medzev a oblasť Moldavy. Falošných lístkov je dosť veľa, niektorých čiernych pasažierov sme už chytili. Máme ich výpovede v ktorých sa priznávajú k cestovaniu načierno, každú podobnú záležitosť hlásime na polícii," povedal nám dopravný námestník SAD Ing. Ján Štofančík.
Ako ďalej dodal, cestujúci ktorí cestujú sa falošnými lístkami neraz nie sú zároveň aj ich výrobcami.
"Máme potvrdené informácie, že ich vyrábajú prevažne študenti Technickej univerzity. Títo budúci intelektuáli využívajú poznatky, ktoré nadobudli štúdiom na univerzite. Na dostupnej technike vyrábajú potom falzifikáty, ktoré sú na nerozoznanie od pravých lístkov, či preukážok. Aj skúsený, človek, ktorý vie, ako má lístok do posledných detailov vyzerať má problém rozoznať, či ide o falzifikát," hovorí dopravný námestník SAD, pričom dodáva, že k distribúcii dochádza za pokútnych okolností. "Vysokoškoláci využívajú anonymitu diskoték, kde falošné lístky predávajú za polovičné ceny. Samozrejme, že mladí ľudia chcú ušetriť a tak si ich kupujú."
Prísť na to, že niekto cestuje na falošný lístok nie je jednoduché a pracovníci SAD musia pracne hľadať vinníkov.
"Vieme zistiť čiernych pasažierov, hoci cesta je veľmi obtiažna. Všetky preukážky sú evidované v počítači a pokiaľ sa niekoľko mesiacov stane, že si cestujúci nekúpi lístok, vieme, že preukážka je nečinná. V tejto súvislosti predpokladáme, že buď sa na ňu necestuje, alebo ak áno tak na falošný lístok. Ideme teda cielene po nej a ak sa cestujúci preukáže, vieme, že ide o čierneho cestujúceho," vysvetľuje Ing. Štofančík.
Veci by zrejme pomohli častejšie kontroly revízorov v autobusoch. "Viete pri tých niekoľko tisícoch spojoch, ktoré denne premávajú rôznymi smermi traja revízori, ktorých máme, obsiahnu len minimum."
Skutočnosť, že SAD disponuje len troma revízormi nás zarazila, pričom naše prekvapenie dopravný námestník ihneď ozrejmil. "V autobuse je aj vodič a ten by mal postrehnúť, či preukážka, alebo lístok zodpovedajú požadovaným parametrom. Musíme v každom prípade proti tomu bojovať, ide o štátne peniaze, nemôžeme tieto veci pustiť okolo seba."
Vedenie SAD sa Pokúšalo tieto veci riešiť aj s technickou univerzitou.
"Naše pokusy zostali na mŕtvom bode. Stretnúť sme sa napriek viacerým pokusom zatiaľ nedokázali.
Polícia to rieši spravidla ako priestupok. Bojujeme viacmenej sami, nenachádzame dostatočnú podporu. Ako, keby nám nešlo o to, aby sme týchto korupčníkov pomenovali a urobili krátky proces," poznamenal J. Štofančík.
Svetlo do problému zrejme vnesie vydanie nových preukážok, aj keď s lístkami to bude zrejme ťažšie. "Aj preto vstupujú do platnosti nové preukazy, pričom sa rozširuje ich platnosť pre vysokoškolákov do konca septembra. Nové preukážky obsahujú ochranné prvky, na lístkoch ich však aplikovať nemôžeme. Už sme to skúšali, no žiaľbohu nejde to. Preto sa uvažuje o zavedení čipových kariet a dúfame, že takýmto nekalým praktikám predídeme. Samozrejme, že v najbližšom období zvýšime kontrolu."
V priebehu školských prázdnin týždeníky a mesačníky platiť nebudú, avšak študent získa 50 % zľavu.
"Dávame tým možnosť tým, ktorí nestihli urobiť skúšky načas, aby sa vedeli lacnejšie do školy prepraviť. Netrváme už teda striktne na tom, že cez prázdniny neposkytujeme žiadnu zľavu," uzavrel dopravný námestník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.