útoku v histórii. V priebehu necelej hodiny zámerne narazili tri unesené dopravné lietadlá do troch symbolov moci Ameriky: dva najznámejšie mrakodrapy v New Yorku - budovy Svetového obchodného centra (WTC), takzvané Twins (dvojičky) vybuchli a v priebehu približne hodiny sa postupne zrútili. Tretie lietadlo narazilo do budovy ministerstva obrany - Pentagonu. Časť Pentagonu sa neskôr tiež zrútila.
V nasledujúcich minútach pribúdali nové a nové útoky. V Pennsylvánii sa zrútili ďalšie dve lietadlá. Výbuchy hlásili spred budovy amerického ministerstva zahraničných vecí a Kapitolu, kde sídli Kongres. Tie však neskôr nepotvrdili.
Do jednej zo 110-poschodových "dvojičiek" narazilo dopravné lietadlo v úrovni približne 80. poschodia, ktoré uniesli z Bostonu. Len o 18 minút neskôr narazilo do jeho "sestry" ďalšie. V oboch prípadoch zrejme išlo o stroje strednej veľkosti - Boeing 767. Podľa leteckej spoločnosti United Airlines bolo na palube každého najmenej 156 ľudí. Tretie lietadlo, ktoré úmyselne havarovalo v budove Pentagónu, uniesli priamo z Washingtonu. Obe budovy začali horieť. Podľa očitých svedkov z najvyšších poschodí vyskakovali ľudia.
Ameriku zasiahol chaos a panika. Najdôležitejšie budovy krajiny, vrátane Bieleho domu, evakuovali.
New York a Washington oddelili od okolitého sveta. V uliciach oboch miest sa po výbuchoch nedalo pohnúť. Ľudia za zvuku sirén utekali z centra. Zavreli obchody, školy.
Ani hodiny po tragédii si nik netrúfol určiť, koľko obetí si novodobý "čierny utorok" vyžiadal. Predpokladalo sa, že pôjde o tisícky životov. Starosta New Yorku Rudolph Giuliani označil počet obetí za "obrovský". Len v budovách WTC sa denne pohybuje viac ako 50 000 ľudí. V Pentagóne pracuje 26 000 ľudí. Starosta Giuliani nariadil evakuáciu obyvateľov dolnej časti Manhattanu.
Kto za útokmi stojí, nebolo jasné. Podozrenie sa obracia na moslimské fundamentalistické organizácie - prvý v rade je saudskoarabský terorista Usamá bin Ladín, ktorý sa skrýva v Afganistane. Ako prvá sa k útoku prihlásila telefonicky palestínska organizácia Demokratický front za oslobodenie Palestíny (DFLP) - išlo však o falošnú informáciu, ktorú predstavitelia DFLP popreli. "Dopredu neprišlo žiadne varovanie," povedal jeden predstaviteľ Pentagónu.
Americký prezident George Bush sa vyjadril k útokom len niekoľko minút po prvom výbuchu. Situáciu označil za "národnú tragédiu". Okamžite ukončil návštevu Floridy a odletel smerom na Washington, neskôr však zamieril na neznáme miesto.
Federálny úrad pre letectvo odklonil všetky lety do USA na Kanadu. Všetky americké letiská zavreli. Po prvý raz v histórii Amerika uzavrela svoju hranicu s Mexikom.
Starosta Washingtonu včera vyhlásil v americkom hlavnom meste výnimočný stav v dôsledku teroristických útokov na New York a Washington. Glenn Flood, hovorca Pentagónu, informoval o veľkom počte zranených a neznámom počte mŕtvych. Vo Washingtone oznámili, že amerického viceprezidenta Dicka Cheneyho a manželku prezidenta Lauru Bushovú previezli z hlavného mesta na nemenované bezpečné miesto.
Podobne evakuovali aj vedúcich predstaviteľov Kongresu z Kapitolu. V bezpečí je aj vedenie amerického ministerstva obrany. Evakuovalo aj budovy ministerstva spravodlivosti, zahraničných vecí, financií a obrany, ako aj Ústrednej spravodajskej služby (CIA).
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) začal včera uzatvárať Kennedyho vesmírne stredisko. Na základni americkej vesmírnej "flotily" na Floride vyhlásili stav Threatcon Charlie, čo je tretí najvyšší núdzový stav, informoval hovorca NASA. I keď podľa slov hovorcu nič nenaznačuje bezprostredné ohrozenie strediska, úrad začal uzatvárať budovy, zvýšil bezpečnostné opatrenia a poslal 12 000 pracovníkov domov. Všetky štyri raketoplány - Columbia, Endeavour, Atlantis a Discovery - sú pod dohľadom umiestnené na pôde vesmírneho strediska.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.