platila do 31.7.1993. Na Slovensku obiehala do 15. 6. 1993 (rozmery 132 x 67 mm). Na lícnej strane platidla môžeme vidieť portrét Pavla Országha Hviezdoslava. Dominuje hnedá farba, hĺbkotlač, podtlač pestrá- letterset. Aj na tejto desaťkorune sa zachoval motív Oravy z desaťkorunovej bankovky z roku 1961, ktorú sme už predstavili. Rozdiel je iba v tom, že na desaťkorune s letopočtom 1986 je zobrazená Oravská krajina s horou Veľký Choč. Autorom výtvarného návrhu desaťkoruny vzoru 1986 bol Albín Brunovský, rytecké práce vyhotovili Václav Fajt a Bohumil Šneider. Bankovka je chránená priebežnou vodotlačou hviezda v liste, ktorá je rovnomerne rozložená po celej ploche. Teoreticky môžu existovať štyri varianty vodoznaku, ktoré pravdepodobne vznikli nesprávnym vložením papiera do tlačiarenského stroja. Po rozdelení Československa obiehala ďalej v Čechách aj na Slovensku nekolkovaná. V tom čase bola jedinou bankovkou, ktorá platila po rozdelení republiky ako provizórium v Slovenskej, ale aj Českej republike.
Kým sa nová séria platidiel dostala do obehu, prebehlo mnoho súťaží, lebo výtvarné návrhy museli byť v súlade so socialistickou ideológiou. Z politického hľadiska nebolo vôbec jedno, ktorý námet zvíťazí. Viac záležalo na socialistickej ideológii, než na samotnom návrhu. V roku 1977 bola vyhlásená obmedzená súťaž na škicu šiestich nominálov. V tematickom zameraní sa podarilo vytvoriť kompromis. Komunistická strana a jej ideologickí predstavitelia vyžadovali, aby na bankovkách figurovali portréty zaslúžilých osobností robotníckeho hnutia. Tento zámer nevyšiel, lebo názory niektorých ideologických predstaviteľov komunistickej strany sa rozchádzali. Nevedeli sa dohodnúť, ktorí predstavitelia robotníckeho hnutia musia na platidlách figurovať. Niektorí predstavitelia KSČ sa obávali, že niekoho vynechajú a zničia si svoju politickú kariéru. Dohodli sa jedine na tom, že na novej sérii platidiel musí figurovať Klement Gottwald. Bankovka sa realizovala, už sme vám ju aj predstavili.
Zo zberateľského hľadiska je desaťkorunáčka, ktorú vidíte na snímke, finančne prístupná. Zachovala sa v dostatočnom množstve vďaka zábudlivcom. Na zberateľských burzách ju môžeme získať za pár korún, možno sa nájde kdesi aj pozabudnutá v šuplíku. Sú známe série V, P, J, ktoré majú približne rovnakú zberateľskú hodnotu. Hodnota bankoviek sa pohybuje okolo tridsať korún v nepoužitom stave. Platidlá na ktorých môžeme vidieť stopy obehu, sú absolútne bezcenné. Desaťkorunová bankovka je prvým platidlom výtvarne jednotnej série z osemdesiatych rokov. Ako provizórium platila aj po vzniku Slovenskej republiky...
Autor: Ing. Lórant KULÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.