Slovenska.
Aktivisti včera zavítali aj na prešovskú pešiu zónu. V stánku pred PKO zoznamovali verejnosť s podstatnými informáciami o kampani za záchranu vratných obalov a tým znečistenia prostredia, ale aj o kompostovaní bioodpadov. Informačné tabule s ilustračnými fotografiami prinútili okoloidúcich a zvedavejších pouvažovať nad zmenou postojov.
Ako nám v tej súvislosti povedal jeden z aktivistov, Radoslav Plánička, ich cieľom je zachrániť upadajúci systém vratných, opakovane používaných obalov v SR. Ako pri prieskume zistili, jednorazové obaly prispeli k obrovskému nárastu odpadkov a tým aj problémov s ich likvidovaním.
"Deje sa tak na úkor šetrnejších vratných sklenených fliaš. Jednou z ich výhod je, že sa môžu 20 až 50-krát opakovane používať. Nehovoriac o tom, že jednorazové obaly zvýšili aj spotrebiteľské ceny. Za obaly platíme dvakrát. Najprv pri kúpe a potom pri likvidovaní," argumentoval a dodal, že cena obalu sa pohybuje od 2,40 do 6 korún. Za vratný obal nám pri výkupe peniaze vrátia.
V druhej časti kampane upozornili na potrebu kompostovania bioodpadov a mimo informačných letákov so sebou priniesli aj kompostovač, aby záujemcom reálne ukázali ako na to. Plánička nám tiež vysvetlil, že bioodpady tvoria takmer polovicu komunálneho odpadu a jeho drvivá väčšina končí na skládkach. Pritom po čase je takmer taký nebezpečný, ako toxické látky, lebo uvoľňuje skládkový plyn a tým škodlivé výpary do okolia.
"Chceme upozorniť ľudí na potrebu separovania a kompostovania zbytkov zeleniny, ovocia, zelene, konárov a kvetov, aspoň pre tých, ktorí na to majú v domácnostiach podmienky. Veď aj pri spaľovaní, ak je prítomný chlór vznikajú vysoko toxické až karcinogénne dioxíny. Je tu aj finančné hľadisko. Netriedením trpí aj naša peňaženka, lebo platíme zbytočne veľa za odvoz a zneškodnenie.Kompostovaním môžeme ušetriť minimálne polovicu týchto výdavkov," dodal Plánička.
Ich informačné letáky vstupujú do svedomia všetkým ľuďom, keď hovoria, že do kampane sa môžu zapojiť všetci ľudia už tým, že budú žiadať v obchodoch nápoje s vratnými obalmi, zriadiť si v rodinných domoch kompostovisko, ktoré je mimochodom finančne nenáročnou záležitosťou. Prípadne, obrátiť sa s touto požiadavkou na samosprávy, ktoré budú podľa nového zákona o odpadoch zodpovedné za likvidáciu odpadov rovnako, ako občania za úhradu týchto služieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.