opatreniach sme sa zhovárali s plukovníkom JOZEFOM ŠÍPOŠOM, šéfom krízového manažmentu na ministerstve hospodárstva.
V rezorte hospodárstva je viacero strategických objektov. Aké kroky na ich ochranu ste podnikli po udalostiach v USA?
"Začali sme konať hneď, ako sme sa dozvedeli, čo sa deje v Amerike. Okamžite začalo pracovať centrálne dohľadové stredisko, ktoré slúži na 24-hodinové monitorovanie objektov zvláštnej dôležitosti."
Ako sa vaša práca teraz líši od tej počas bežných podmienok?
"Rozdiel je v tom, že v bežnej situácii nám správcovia objektov hlásia iba udalosti, pri ktorých je potrebné zasiahnuť. Teraz však dostávame od správcov nepretržite informácie o všetkom, čo sa v objektoch deje."
Je takýto monitoring postačujúci?
"Rada obrany štátu rozhodla a vláda potvrdila, že stupeň ochrany je adekvátny, a povolať zložky vojska zatiaľ nie je potrebné. Všetko je však pre ne pripravené."
Je možné finančne a personálne zabezpečiť systém ochrany všetkých dôležitých objektov?
"Všetko je otázka úrovne ochrany, ktorá sa stanoví. Náš systém sme budovali šesť rokov, a to pre podmienky vojnového stavu. Všetkých osem objektov, ktoré určila Rada obrany štátu, je na 100 percent pokrytých elektronickým monitorovacím systémom. Elektronický systém pre jeden objekt pritom stojí rádovo 10 miliónov korún."
Hovorili ste o ôsmich objektoch. O ktoré ide?
"Konkrétne ich nemôžem pomenovať, ale sú medzi nimi atómové elektrárne, zbrojárske podniky a niektoré úseky tranzitných sietí plynu a ropy."
Ako by systém pomohol v prípade vojenského napadnutia?
"Systém je stavaný tak, že v prípade, ak nezlyhajú spravodajské služby, mal by vo veľkej miere pomôcť objekty ochrániť. Ak však dôjde k podobnému útoku ako v USA, bez predchádzajúceho varovania sa s tým dá ťažko niečo robiť."
Práve ste sa vrátili zo Správy štátnych hmotných rezerv, aký je ich stav?
"Je ich dostatok, aj keď nie podľa európskych noriem."
Na koľko dní postačujú?
"V prípade úplného uzavretia dodávok na územie Slovenska postačia na 26 dní, nie je to primerané, ale v rámci finančných možností. Aj po uplynutí tejto lehoty sú však 'cestičky', ako dostať na Slovensko potrebné množstvo surovín."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.