euru, čo sa dalo očakávať, ale oslabila aj voči doláru, čo sa môže javiť ako paradoxné.
"Zahraniční investori začali presúvať svoje aktíva z celého stredoeurópskeho priestoru do bezpečných aktív - zlata, švajčiarskeho franku, libry či vládnych dlhopisov," hovorí o zdražení eura díler Branislav Matušek. Keďže sa zbavovali svojich aktív v slovenských korunách a vymieňali ich za tie, ktoré znejú na európske meny, devízový kurz sa pohol v neprospech našej koruny. Oslabila o 30 halierov.
Tento pohyb bol natoľko významný, že zatienil aj oslabenie amerického dolára oproti euru, a tak pre korunu americká mena v konečnom dôsledku zdražela.
Včera koruna získala späť časť strát voči euru aj voči doláru. Podľa dílerov by sa mal v krátkej budúcnosti vrátiť kurz koruny a eura na hodnoty zo začiatku týždňa (43,2 SKK/1 EUR)
Banky ani po útoku neprestali predávať a nakupovať doláre a uskutočňovať platby do Ameriky. "Spojené štáty ešte existujú. Nemá to žiadny vplyv na fungovanie slovenského bankového sektora," povedal predstaviteľ jednej z bánk.
Klienti v priebehu včerajšieho dňa mohli v zmenárňach kúpiť alebo predať doláre. "Nezaznamenali sme zvýšený záujem o obchody s dolármi," povedal Roman Začka z Tatra banky. Podľa predstaviteľov Národnej banky Slovenska by komerčné banky nemali mať problémy so zásobami dolárov v hotovosti. K problémom by mohlo dôjsť, keby situácia bola dlhodobá, čo sa však neočakáva. Americké trhy by sa už dnes mohli otvoriť.
Obmedzené neboli ani obchody s devízami, klienti mohli zadávať príkazy na nákup alebo predaj dolárov. Okrem toho mohli uskutočňovať aj všetky bežné operácie so svojimi devízovými účtami vystavenými na americkú menu. Platobný styk s Amerikou tiež funguje v štandardnom režime bez obmedzení. "Máme kontakt s americkými bankami. Aj s tými postihnutými, linky boli presmerované na Londýn," povedal Začka.
Autor: gk/jj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.