parlament, Prvá komunálna banka spísala aj zoznam opatrení na zvýšenie prevádzkového cash-flow.
Jedným z nich je aj "zníženie výdavkov na členov mestského zastupiteľstva o 3 milióny korún ročne bezplatnou účasťou poslancov na zasadnutiach".
Podľa slov riaditeľa krajskej pobočky PKB Imricha Urbančíka navrhnuté opatrenia nie sú direktívnym príkazom pre mesto, ale možnými návodmi, ako dosiahnúť zvýšenie vlastných príjmov. "Bezplatná účasť poslancov na zasadnutiach by mala byť skúška ich spolupatričnosti s mestom, ktoré je v kríze. Chápem, že toto opatrenie bude akýmsi neuralgickým bodom a je len na rozhodnutí zastupiteľstva, ako sa k nemu postaví," komentoval jedno z opatrení Imrich Urbančík.
A aký názor majú poslanci?
Ján ŠARAK (SOP): "Oproti vyše dvojmiliardovému dlhu nie je ročná úspora 3 milióny, ktoré sú rozdelené medzi 80 poslancov, nejakou závažnou čiastkou. V štandardnej spoločnosti by mal každý za svoju prácu dostať adekvátnu odmenu. Ak by vzdanie sa poslaneckej odmeny malo byť akýmsi morálnym gestom, potom by som sa prikláňal k vypracovaniu komplexného programu šetrenia v rámci celej samosprávy, teda aj jej hospodárskych činností, mestských podnikov a spoločností."
Ing. Stanislav VINC (ANO): "Nie som odkázaný na poslaneckú odmenu. V zásade by mi naplnenie odporúčania banky v praxi nevadilo. Treba však povedať, že zamyslieť sa nad ušetrením finančných prostriedkov v mestskej kase by sa mal každý na svojom poste, teda nielen poslanci."
Martin BORITÁŠ (KDH): "Vrele s návrhom banky súhlasim, avšak s podmienkou, že rovnakí lokálpatrioti budú aj volení predstavitelia mesta, primátor i jeho námestníci, ktorí budú prácu pre mesto Košice v kríze vykonávať tiež zadarmo. K trom miliónom ročne, ušetreným z poslaneckých odmien, tak hravo pribudnú minimálne ďalšie tri milióny."
Peter BAJUS (DS): "Chápem, že mesto je v katastrofálnej finančnej situácii. Návrh však pokladám za neseriózny, pretože poslanci by mali mať aspoň na pokrytie nevyhnutných nákladov, ktoré si táto práca vyžaduje. Ak treba šetriť, dobre, ale nech potom šetrí každý od primátora počnúc až po úradnikov magistrátu, ktorých efektivita neodzrkadľuje ich počet. Ušetriť by sa určite dalo, keby sa do mestského zastupiteľstva volilo menej poslancov ako je terajších 80, trebárs 50."
Andrej ADAM (SDĽ): "Poslanec venuje svojej práci veľa voľného času, to nie je len odsedieť si mestské zastupiteľstvo, to sú aj hodiny strávené na rokovaní mestskej rady, na zasadnutiach komisií, na stretnutiach s ľuďmi. Nehovoriac o tom, že čiastka, ktorú mesto takto ušetrí, je úplne zanedbateľná. Chcel by som sa však banky opýtať, či jej 11-percentný ročný úrok z dlhu nestačí. Či si musí dať zaplatiť ešte aj finančné poradenstvo od mesta a navrhovať také neštandardné opatrenia."
Alojz RAJNIČ, jr. (SDKÚ): "Na realizáciu takéhoto opatrenia by bolo potrebné zmeniť Zákon o meste Košice alebo potom prijať uznesenie, že budeme na základe dobrovoľnosti poslaneckú odmenu posielať na účet mesta. V zásade by mi to neprekážalo. Ak je mesto v takých ťažkej ekonomickej situácii, mal by sa zracionalizovať celý jeho chod na všetkých úrovniach, aby sa šetrilo plošne. Viac ma mrzí, že nám bol predložený len jediný variant riešenia mestského dlhu. Bez akéjkoľvek alternatívy."
Štefan DUTKO (SDSS): "V zásade nie som proti, otázne je, ako sa k tomu postaví mestské zastupiteľstvo. Každá práca má svoju vážnosť, každá si zasluhuje odmenu. Ak sa má začať šetriť, nemalo by to byť len na odmenách za prácu poslancov, malo by sa začať šetriť v celej samospráve, bez ohľadu na to, či ide o prvého mesta, alebo radového Košičana."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.