Američania... Nerozlišujeme medzi tými, ktorí nosia vojenské uniformy a civilistami. Všetci sú cieľom našej fatwy..." To sú slová.
Explózia v Adene v roku 1992, nevydarený a vopred odhalený pokus o atentát na prezidenta USA Billa Clintona, útoky na vojenské základne amerických vojsk v Rijáde a Dahráne v roku 1996, bombové atentáty na amerických ambasádach v Nairobi a Dár es-Salam. A podľa všetkého bol aj pumový útok na Svetové obchodné centrum v roku 1993, osem rokov predtým ako dvojičky prestali existovať... To je zas stručný výpočet činov momentálneho svetového teroristu číslo jeden - Osamu ben Ladína (1958).
Multimilionára, ktorého osobný majetok sa odhaduje na 200-300 miliónov USD, a ktorý pochádza z rodiny s majetkom v hodnote cca 5 miliárd dolárov! Ináč, bín Ladín je v poradí sedemnástym synom (z celkovo päťdesiatich dvoch) saudskoarabského stavebného magnáta, pochádzajúceho z Jemenu. Už od detstva konzervatívny, puritánsky moslim študoval techniku v Londýne, postgraduál ukončil na Univerzite kráľa Abdula Azíza v Saudskej Arábii. Vzdelaný a bohatý človek však dal prednosť niečomu inému: večnému boju.
Do Afganistanu prišiel bín Ladín koncom roku 1979, hneď po vpáde sovietskych vojsk. "Keď Rusi prišli do Afganistanu, bol som rozčúlený, musel som tam ísť," povedal po rokoch bín Ladín pre The Independent. V roku 1979 mal 21 rokov, stál na čele stavebnej firmy a prvá pomoc, ktorú afgánskym mudžahídom poskytol, boli - buldozéry! Tie poslúžili na stavbu vojnových opevnení, ďalšie financie investoval bin Ladín do nákupu zbraní, rakiet Stinger, náboru islamských dobrovoľníkov (do Afganistanu ich dostal až 20 tisíc!). S irackým inžinierom Muhammadom Saádom vybudoval v skalách pohoria Hindukúš monštruózne podzemné priestory, skalné tunely, v ktorých boli základne povstalcov. A predovšetkým, s kalašnikovom v ruke (ináč v tejto póze rád vystupuje dodnes) sa sám zúčastňoval bojov.
V roku 1986 s niekoľkými desiatkami spolubojovníkov bojoval proti ruskej tankovej jednotke pri Džadže, nezvíťazil, ale nezvíťazili ani Rusi. O rok v bitke pri Šabane zvíťazil. "Bol som od Rusov tridsať metrov, ale cítil som v srdci toľko mieru, že som sa smrti nebál. Ako moslim viem, že keď padnem v boji, pôjdem do neba," naznačil pri ďalšej z ojedinelých schôdzok s novinármi. Vojnu s Rusmi spolu s ďalšími mudžahídmi (Massúdom, Rabbáním, Hekmatjárom, Sajjáfom...) vyhral, zdolal tak jednu "Ríšu zla". Túžbou získať skalp podľa neho tej druhej, teda USA, sa nikdy netajil. Po tom však ide inou cestou, cestou atentátov, teroru, pričom sám žije pod nepreniknuteľnou ochranou Talibanu v Afganistane.
John Miller, reportér ABC, ktorý si u bín Ladína "objednal" exkluzívny rozhovor, opísal svoju cestu za ním takto: "Vždy po niekoľkých míľach nás zastavila hliadka a vysielačkou sa dorozumievala s ďalšou a základňou. Jednu hliadku sme však prekvapili, takže po nás začala okamžite strieľať. Naši sprievodcovia sedeli vzpriamene, streľba ich vôbec nerušila... Bín Ladín sa objavil niekoľko minút po nás. Na oslavu jeho príchodu vypálili muži do vzduchu stovky výstrelov. ´Je to vždy veľká sláva, keď sa objaví,´povedal mi jeden z bín Ladínových osobných strážcov."
Bín Ladín je hlavný podozrivý pri momentálnom dianí. Pakistanské noviny Chabrain síce uviedli bín Ladínovu repliku, že s útokom na WTC a Pentagon nemá nič spoločné, či je však táto replika vôbec originálna, to pri imidži Chabrainu mnohí spochybňujú. Minimálne jeden z únoscov lietadiel, ktoré boli využité pri utorňajších útokoch v USA, však podľa agentúrnej správy mal do činenia s obávaným saudskoarabským miliardárom Osama bin Ladínom. Vyplýva to zo slov senátora Orrina Hatcha z amerického štátu Utah, podľa ktorých sa americkým tajným službám podarilo zaznamenať telefonické rozhovory Ladínovych stúpencov o dôsledkoch atentátov na ciele v oboch amerických metropolách.
Ináč, bín Ladín má kontakty s podobnými skupinami po celom svete, trebárs aj v postsovietskom Tadžikistane. Ruské médiá včera informovali o troch lietadlách z Afganistanu, ktoré leteli smerom k tadžickému Dušanbe... Presun do bezpečia?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.