na znášaní nákladov za zber, dopravu, prepravu, triedenie, skladovanie a napokon likvidovanie odpadu. Mesto Prešov preto vypracovalo novú koncepciu nakladania s komunálnym odpadom, ktorá nadväzuje na požiadavku postupne zaviesť separovaný zber na celom území.
Ako zdôraznil zástupca prednostu Mestského úradu v Prešove Marián Eliáš, ľudia doteraz triedili len sklo a papier, ale tento zber bol pre mesto stratový. "Zákon nám však túto povinnosť ukladá, a tak uvažujeme o rozšírení stanovíšť o 130. Keď sme prepočítali náklady, ktoré súvisia so zakúpením kontajnerov a režijnými nákladmi, vyšlo nám 45 korún za tonu komunálneho odpadu a táto suma by sa mala zapracovať do ceny poplatku pre občana. Podstatná zmena v zákone je aj v tom, že obyvateľ bude platiť poplatky priamo mestu, nie ako doteraz, Technickým službám, a. s. Prešov," vysvetlil nám.
Pripomenul, že sa tým vyrieši systém zliav pre dôchodcov. Teraz sa cena pre nich bude pohybovať okolo 300 korún za tonu odpadu ročne, kým doteraz platili v priemere 1300 korún. Cenník však ešte nie je skoncipovaný, mesto ešte len pracuje na podmienkach, ktoré zapracuje do všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Zohľadní pritom aj platby podnikateľských subjektov, ktorých poplatky sa budú napočítavať podľa počtu zamestnancov.
Dodal tiež, že sa budú zaoberať aj početnými rodinami a pripravia návrh na zľavy. "Zatiaľ musíme počkať na program odpadového hospodárstva kraja a okresu a ten bude nadväzovať na Program odpadového hospodárstva Slovenska. Pokiaľ tieto programy nebudú zverejnené, platí doterajší systém," doplnil.
Zaujímalo nás, ako sa financie z poplatkov, ktoré pôjdu do mestskej kasy, odrazia v reálnom živote. Podľa našich informácií sa totiž separácia na skúšobných stanoviskách so 42 zbernými nádobami veľmi neosvedčila. Od roku 1997 produkovala stále straty a vlani sa suma vyšplhala na 90-tisíc korún, ktoré napokon zaplatilo mesto Prešov. "Umiestnenie kontajnerov bolo zatiaľ skúšobné, minulú jeseň sme už triedili aj organický odpad, ale zhodnotenie odpadov bolo podstatne nižšie, než režijné náklady s tým spojené. Chcem zdôrazniť, že tie výdavky musia vždy zaplatiť občania Prešova. Nestačí len nadšenie, ale každému musí byť jasné, že to stojí určitú cenu. Nová situácia si bude vyžadovať aj väčšiu disciplinovanosť ľudí, aby sa odpad nemusel triediť dvakrát," povedal nám v tej súvislosti viceprimátor Štefan Kužma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.