kde mal rokovať o balíku zákonov predkladaných Národnej rade SR v súvislosti s reformou verejnej správy. Rokovania mali dotvoriť definitívne znenie ustanovení jednotlivých paragrafov, aby boli prijateľné pre ministerstvá financií a vnútra ako aj pre samosprávu. Aké boli výsledky?
- V stredu sa rokovania neuskutočnili vzhľadom na súčasnú situáciu. Zasadá Rada obrany štátu i ďalšie krízové výbory, a tak bolo dosť ťažko zastihnúť niektorých ministrov. Tak sme aspoň monitorovali priebeh diskusie v parlamente k majetkovým zákonom a zákonu o rozpočtových pravidlách.
Základné rokovania o týchto zákonoch sa však uskutočnili ešte minulý týždeň. K akým záverom ste vtedy dospeli?
- Rokovanie naznačilo, že v rámci koalície nie sú žiadne zásadné prekážky, aby minimálne štvorica z piatich zákonov mohla byť prijatá bez zásadnejších problémov a výhrad. Predmetom rokovania nebol návrh zákona o presune niektorých pôsobnosti na samosprávu miest, obcí a vyšších územných celkov, pretože tento zákon bol práve v tento deň odovzdaný na rokovanie parlamentu. U tohto zákona predpokladám, že budú ešte musieť prebehnúť diskusie najmä k spôsobu odovzdania kompetencií v oblasti školstva, ktoré sú zásadne odlišné od názoru ZMOS. Mali sme ešte prerokovať detaily upravujúce znenie zákona o obecnom zriadení a zákona o rozpočtových pravidlách, v rámci ktorých boli dohodnuté úpravy smerujúce k stanoveniu pravidiel v oblasti dlhovej služby. Na základe týchto úprav budú obce povinné kontrolovať stav svojej dlhovej služby vo vzťahu k bežným príjmom rozpočtového roka. Celkový objem splátok istiny a úrokov by nemal na základe pravidlá stanoveného v zákone č. 303 presiahnuť výšku 25 percent. Je to kompromisné stanovisko, s ktorým napokon súhlasilo aj ministerstvo financií a celkový objem prijatých úverov s výnimkou návratných finančných výpomoci a úverov zo štátnych podporných programov by nemal predstavovať viac ako 60 percent bežných príjmov rozpočtového roka konkrétnej obce alebo vyššieho územného celku.
Aké sú ďalšie obmedzenia pre samosprávu?
- Tretím obmedzením navyše je výška úveru. Hranica je stanovená na 75 miliónov korún, ktoré môže obec prijať bez súhlasu ministerstva. Nad túto hranicu je treba stanovisko ministerstva financií. Tieto pravidlá sme trochu zjemnili a upravili tak, že sme doplnili prípady, v ktorých obec nemusí žiadať o súhlas ministerstva financií. Týka sa to napríklad prípadov reštrukturalizácie úverov, keď sa berie jeden veľký úver na zakrytie všetkých doterajších úverov a môže to u väčších miest byť čiastka aj 75 miliónov korún a niektorých ďalších prípadov napríklad už spomínaných podporných programov, kde obec môže zobrať úver zo štátneho fondu teoreticky aj vo výške 75 miliónov korún. Bolo by určite absurdné, aby toto ešte muselo schvaľovať ďalšie ministerstvo, keď je to vládny program. Zaujímavým dodatkom je aj to, že sme sa pokúsili dosiahnuť a dosiahli sme prísľub ministerstva financií, že sa zmiernia niektoré tvrdosti zákona v oblasti sankčných postupov podľa zákona o rozpočtových pravidlách tam, kde nedošlo k zneužitiu finančných prostriedkov, ale kde neboli využité celkom v súlade s platnými pravidlami, ale boli použité vždy zásadne účelovo.
Sú týmito návrhmi zákonov naplnené predstavy ZMOSu o reforme verejnej správy?
- Aby som zhrnul to, čo sme dosiahli rokovaniami, môžem zdôrazniť, že tieto štyri zákony - okrem kompetenčného zákona - sú pripravené v súlade s našimi dlhodobými požiadavkami v tom, že štát nám odovzdá majetok bez prevádzkových dlhov, že aspoň v protokole o preberaní majetku bude musieť byť uvedený modernizačný dlh. Teda to, čo sa evidentne malo už do času odovzdania investovať do budovy napríklad na opravu strechy či fasády, technických rozvodov a podobne, ale neurobilo sa a bude to musieť vo veľmi krátkom čase urobiť obec alebo vyšší územný celok. Dosiahli sme to, že podielové dane zostanú vlastnými príjmami obcí a miest. A to v prípade, ak budeme súhlasiť s rozšírením úloh audítora, ktorý by okrem účtovnej závierky mal overiť aj ďalšie okolností dosvedčujúce to, že prostriedky mesta boli vynaložené naozaj v súlade s rozpočtom aj v súlade s inými ustanoveniami zákona o rozpočtových pravidlách, ktoré ukladajú povinnosti obciam hospodárne nakladať s pridelenými finančnými prostriedkami. Je naplnená podmienka, že obce, mestá a vyššie územné celky budú mať aj svoje vlastné príjmy na výkon samosprávnych funkcií, že kompetencie budú definované ako prenesené alebo originálne. V prípade, že nebudú definované, tak sa budú považovať za prenesené a bude povinnosť financovať ich zo štátnych prostriedkov a že majetok a kompetencie preberieme spolu s peniazmi a bez dlhov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.