blondínov a blondíniek. Vlasy sa skracujú alebo úplne zmiznú po vyholení lebky u mužov a ak sa ich úplne nezbavia, často ich prefarbujú. Objavujú sa aj divoké farby ako ostro červená, zelená aj modrá. Farbami ako papagáje hýria mužské hlavy. Ženské sú vkusnejšie. Dokonca aj francúzska šprintérka Christine Aronová, ktorá patrí v móde k odvážnejším, sa pridržiava obvyklých farebných odtieňov, aj keď ich častejšie obmieňa.
V čom je príčina takejto zmeny? Odborníci hovoria, že látky, ktoré nesmú športovci používať. Vlasy totiž prezradia použitie dopingu, dokonca presnejšie ako rozbor moču. Po odbere moču totiž môže športovec namietať, že ho vymenili alebo so vzorkou nejako manipulovali. Vlasy neklamú a nikoho nemôžu upodozrievať, že s nimi manipuluje.
Takže, keď sa dostalo do uší športovcov, že antidopingová komisia dokáže z vlasov zistiť prípadný doping, zavládla menšia panika na mnohých športoviskách. Prečo? Vraj vlasy dokážu oveľa dlhšie zachovať stopy po dopingu. Anabolikum Clenbuterol sa z moču stratí po niekoľkých dňoch, z vlasov až o polroka. Okrem toho sa dá na vlasoch zdokumentovať aj doping z minulosti. Tie totiž rastú priemerom rýchlosťou približne 1 cm za mesiac, takže určitá dĺžka vypovedá o látkach, ktoré boli v organizme v danej chvíli. Nestačí však, ak si športovec oholí hlavu. Rovnako ako vlasy, aj iné "porasty" dokážu v tele prezrádzať najrôznejšie chemické látky: Aby mal dopujúci športovec istotu, musel by si starostlivo vyholiť päť miliónov chlpov na celom tele, samozrejme aj obočie a chlpy na chrbte ruky.
Keďže pre športovcov pracujú odborníci, tí zistili, že už samotné odfarbenie dokáže zmierniť koncentráciu látok o 60 percent. Pre úplnú istotu by sa ale musel dopujúci športovec odfarbiť všade. Možno, že sú farbené vlasy naozaj hlavne módnym výkrikom.
Autor: Fi/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.