životunebezpečný prvok je prítomný aj vo vode minerálneho prameňa, ktorý vyviera v obci Gánovce pri Poprade. "Ľudia tu chodia na kyselku, ale zatiaľ sa nikomu nič nestalo. Veď napokon, lekári hovoria, že malé množstvo jedu máva liečivé účinky," tvrdí starosta obce Ondrej Gríger.
Situácia však predsa len nie je taká jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. "Pri previerkach sme zaznamenali zvýšený výskyt antimónu a arzénu v miestnych minerálnych vodách. Prítomnosť druhého z nich značne prekračuje hranicu, ktorú povoľuje platná norma," povedal nám riaditeľ Štátneho zdravotného ústavu v Poprade Jozef Krak. Na základe tohto zistenia odporučil starostovi obce, aby dal pri vodnom zdroji nainštalovať tabuľku upozorňujúcu konzumentov na skutočnosť, že zo zdravotného hľadiska nie je únosné, aby vypili viac ako pol litra tejto vody denne. "My sme tam tú tabuľku dali, ale o niekoľko dní na to ju niekto ukradol. Dali sme ju tam znova a situácia sa zopakovala. Doteraz mám v počítači oznam, ktorý sme vyrobili na podnet okresného hygienika, ale k zdroju ho viac dávať nebudem. Ľudia si aj tak urobia po svojom a vodu pijú. Ja sám od malička aspoň dva litre denne," uviedol ďalej O. Gríger.
Nás zaujímalo, ako je možné, že voda obsahuje zvýšené množstvo smrteľne jedovatého arzénu a ľudia si ju pokojne pijú a nikomu nič nie je. "Príčina je prozaická. Na svedomí to má päťnásobné sprísnenie normy povoľujúcej výskyt arzénu v pitnej vode. Normu sme prijali pred troma rokmi na podnet Svetovej zdravotníckej organizácie," informoval nás J. Krak. Verejnosť však reči o nebezpečnosti arzénu, inak označovanému za kumulatívny jed s karcinogénnymi účinkami, akosi neberie do úvahy. Pri zdroji v gánovskej osade Filice sa priebežne striedajú bicyklisti či motoristi s plastikovými fľašami čapujúci povzbudzujúcu tekutinu v dobrej viere v jej liečivé účinky. "Pamätám si, že túto vodu sme kedysi dávali aj novorodencom. Okrem iného totiž obsahuje totiž veľké množstvo železa. Troj až štvornásobok toho, čo iné minerálne vody. Okrem chudokrvných detí ju na lyžičku zvykli dostávať aj kojenci," uviedol ďalej starosta obce upozorňujúci na ďalší "zázračný" účinok gánovskej arzénovej vody. "Občas sa tu zastavia tiež podnikatelia a berú vodu do kávovarov. Na jednej strane vraj potom stačí dať o tretinu menšiu dávku kávy a na strane druhej, navrchu šálky sa vďaka nej vytvára nenapodobiteľná pena," dodáva O. Gríger.
V katastri Gánoviec sa nachádza viacero minerálnych prameňov. Podľa jeho slov tu v minulosti navŕtali 24 prieskumných vrtov. Dnes sa však okrem spomenutého používajú len dva. Jeden má číslo 9 a nachádza sa v chotári susedného Hozelca a druhý je označený číslom 23. Ostatné boli buď málo výdatné, alebo voda z nich nemala tú správnu chuť. Ani jeden z nich však neobsahuje arzén. Ten je okrem prameňa vo Filiciach prítomný už len vo vode, ktorá sa kedysi používala v miestnych kúpeľoch. Ako sme sa dozvedeli na záver, arzén sa údajne pri správnom a presnom dávkovaní používa tiež na liečenie syfilisu a spavej nemoci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.