Hubblovmu vesmírnemu teleskopu (HST) sa takúto formáciu podarilo odfotografovať. Ide o objekt OH231.8+4.2, protoplanetárnu hmlovinu, ktorá obklopuje umierajúcu hviezdu veľkosti nášho Slnka.
Hmlovina sa nachádza asi 5000 svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Korma. Najširšie rozpätie bipolárnej hmloviny je vyše 1,4 svetelného roku.
Pozorovania HST ukazujú, že masy plynu (na snímke žlté) boli do vesmíru vyvrhované rýchlosťou asi poldruha milióna km/h. Niet divu, že takéto sily rozmetali už skoro celú hmotu hviezdy do okolia a z niekdajšieho červeného trpaslíka už veľa nezostalo.
Tím španielskych a amerických astronómov analyzoval prenikanie vyvrhnutého plynu do okolitého materiálu. Toto prenikanie je spojené so vznikom mohutných šokových frontov (na snímke sú viditeľné ako modrá dvojbublina), ktoré zahrievajú plyn na vysoké teploty. Šokové fronty už dávnejšie predpovedali počítačové modely, ale na záberoch HST sú vidieť in natura.
Vyvrhovanie plynu sa podľa vedcov začalo len asi pred 800 rokmi. V ďalších 1000 rokoch sa OH231.8+4.2 premení na planetárnu hmlovinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.