všetko potrebné pre prípad, že by v USA potrebovali pri vyhľadávaní obetí teroristického útoku v New Yorku viac kynológov a špeciálne cvičených psov.
"Na základe dohody s Prezídiom Policajného zboru SR sme už v minulosti spolupracovali pri rôznych nešťastiach na Slovensku i v zahraničí pri vyhľadávaní zasypaných živých ľudí v troskách budov, ale aj tiel obetí. Z ľudského hľadiska by sme najradšej okamžite sadli do lietadla a šli americkým kolegom v USA pomáhať. Zatiaľ však nemáme informácie, že by naša pomoc bola momentálne aktuálna," povedal Rudolf Žuffa. Tento záchranár usudzuje, že v USA majú vlastné, zrejme zatiaľ postačujúce kapacity záchranárov so psami. Ďalší člen a zároveň šéf brigády Ladislav Gardošík je síce momentálne bez svojho nemeckého ovčiaka Yoka na dovolenke v Taliansku, ale "ani to by mi však nebránilo, aby som sa, ak by bolo treba, nevrátil a necestoval na pomoc do USA. Predpokladám však, na základe informácií, ktoré mám k dispozícii, že plocha v New Yorku, na ktorej naši kolegovia so psami hľadajú pod troskami ľudí, ktorí prežili, je pomerne malá a ohraničená, a tak väčšie nasadenie ľudí a psov by nebolo možné", povedal Ladislav Gardošík.
Členovia Horskej služby na Slovensku a ich vynikajúco vycvičené psíky majú za sebou viaceré záchranárske akcie v zahraničí, napr. i počas katastrofálneho zemetrasenia v Arménsku. Na Slovensku boli medzi prvými, ktorí sa usilovali nájsť ľudí počas pamätnej živelnej pohromy - povodne v Jarovniciach v okr. Sabinov.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.