nedošli, ale došli do raja, toho nášho Slovenského raja pri obci Letanovce. Tak vznikol problém s osadou, ktorá tu vznikla pred desiatkami rokov. Rómovia sú prihlásení k trvalému pobytu v Letanovciach, ale pozemky kde osada stojí sú v katastri obce Spišské Tomášovce. Kto sa má teda o asi 800 rómov postarať?
Obecné zastupiteľstvo v Letanovciach sa tento problém rozhodlo riešiť radikálne a upozorniť tak na túto situáciu. Na svojom zasadnutí 28.júna 2001 zrušilo s platnosťou od 1. augusta trvalý pobyt asi 520 rómom, prihláseným v obci. Tým chceli preniesť zodpovednosť za túto osadu na obec Spišské Tomášovce , odôvodňujúc to zákonom č.369 z roku 1990 o obecnom zriadení, kde sa v § 2 hovorí, že územie obce tvorí jej katastrálne územie.
Vo štvrtok 6.9. reagovalo na toto uznesenie búrlivým zasadaním až do neskorých nočných hodín obecné zastupiteľstvo v Spišských Tomášovciach. " Uznesenie, ktoré bolo prijaté včera na obecnom zastupiteľstve znie, cituje starostka obce Zuzana Nebusová " Vzdávame sa časti katastrálneho územia Spišských Tomášoviec v prospech Správy Národného parku Slovenský raj, ktorá nás prostredníctvom riaditeľa požiadala o toto územie. Ďalej v druhom bode nesúhlasíme s prihlásením rómskych občanov z obce Letanovce na trvalý pobyt do obce Spišské Tomášovce. V zdôvodnení sa uvádza, že obec Letanovce poberala podielové dane na týchto občanov a ako starostka dodáva " Je pravda, že nemôže zasahovať do môjho katastra, ale peniaze bral. Za dvanásť rokov sa mohlo pre týchto rómov niečo vybudovať, aj keď sú na našom katastrálnom území. Zastupiteľstvo vyzvalo starostku, aby začala konať aj vo veci zmeny hraníc katastra obce. Územie, ktoré obec odstupuje ,predstavuje rozlohu asi 33 tisíc metrov štvorcových spolu s 3530 metrov štvorcovými, ktoré obci daroval dedič Oliver Andrásy ( známy humorista ). Starostka obce Zuzana Nebusová k tomuto rozhodnutiu dodala: " Správa národného parku, respektíve jej riaditeľ nás o tieto pozemky požiadal, pretože spolupracujú s nejakou Holandskou nadáciou, a oni majú takýto zámer aby týmto rómom vybudovali bytovky alebo bývanie ,nie nadštandardné, ale také prispôsobené rómom.
Problém, ktorý obce zdedili, a ktorý sa už desaťročia hromadí sa ako horúci zemiak prehadzuje na rôzne strany. Vstup tretieho aktéra , Správy národného parku Slovenský raj, nemusí byť riešením, pretože stavby a pozemky sa musia majetkovo a právne vysporiadať, a teda zapísať do katastra niektorej z dvoch obcí. Zmena vlastníka túto situáciu nerieši. Stanovisko starostu obce Letanovce ,Michala Urbana sa práve opiera o tieto skutočnosti : Chcem poukázať na §2 zákona 369 o obecnom zriadení, kde sa hovorí, že územie obce tvorí jej katastrálne územie, a my si nemôžeme povedať, že sa vzdávame územia v prospech neviem koho lebo by vznikol chaos. Čo sa týka súhlasu alebo nesúhlasu s prihlásením na trvalý pobyt,je to vec v náväznosti na správu územia. aaapokiaľ je to územie opbce Spišské Tomášovce a zákon ukladá jej spravovať toto územie, a keď sa tomu bráni zastupiteľstvo a starosta obce, tak my toto nevyriešime. Bude zrejme potrebné vyzvať poslancov Národnej rady aby sa k tomu vyjadrili, alebo dať požiadavku na Ústaný súd, alebo čo s tým budeme robiť. Čo sa týka zmeny hraníc a zákona o katastrálnom území, nemôžem sa k tomu vyjadriť, lebo ho nepoznám.
Problém oboch starostov sa stáva právnym rébusom, ktorý zrejme sami nevyriešia. Rómovia sú pri obci Letanovce už od roku 1923, kedy sa tu usadili dve rodiny kováčov.Dnes ich je tam legálne 520 a asi 250 nelegálne. Zažili mnoho návštev politikov, veľa kamiónov sa tu premlelo s pomocou a často slúžili ako filmové kulisy, ale to podstatné, a to finančnú podporu obciam na vybudovanie infraštruktúry a slušného bývania im doteraz nikto nepriniesol.
Autor: Miro Dibák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.