Inak to nebolo ani tohto roku, navyše, navzdory tomu, že práve sa konciaca letná turistická sezóna v Zamagurí bola vzhladom na mimoriadne nepriaznivé júlové pocasie atypická. Povodnová situácia spôsobila, že hranicné priechody zostali po niekolko dní zatvorené. "Hoci ešte nemáme presné pocty turistov, predpokladáme, že ich bolo okolo 450 tisíc," tvrdí riaditel PIENAP-u Štefan Danko.
Bez ohladu na to, že tohtorocné leto daleko zaostalo za nadštandardne teplým minulorocným, správa parku pri príprave na sezónu neponechala nic na náhodu. "Na vyhliadkových miestach sme osadili desiatku prístreškov. Pribudli tiež lavicky so strieškami i klasické bez nich," uviedol dalej Š. Danko a dodal, že turisti si v Zamagurí mohli naozaj príst na svoje. Okrem pltníkov na Dunajci mohli využit 46 kilometrov turistických chodníkov na našej a vyše 60 kilometrov na polskej strane štátnej hranice. Objavilo sa tu tiež množstvo bicyklistov. Tí však neboli až takí vítaní, pretože spôsobili, ci už medzi sebou alebo s pešími turistami, viacero kolízií sprevádzaných zraneniami. Najexponovanejším úsekom cyklotrás sa z pohladu poctu nehôd stal prielom Dunajca.
Za další z rozšírených nešvárov oznacil šéf národného parku castú a hlavne prehnanú konzumáciu alkoholu na našej strane hranice polskými návštevníkmi. Prícinou je, že na Slovensku je alkohol lacnejší, ako u našich severných susedov. "Cez hranicné priechody pre peších je zakázané prevážat alkohol tak, ako je to dovolené cez klasické. Poliaci preto nekorzujú cez hranicu s flašami, ale zvyknú si vypit priamo tam, kde urobia nákup," konštatoval riaditel PIENAP-u.
Na našu otázku, ci by problémy spojené so správaním sa návštevníkov národného parku nevyriešilo vyberanie vstupného uviedol, že ani toto by nebolo tým najlepším riešením. "Súcasná platná legislatíva nám síce umožnuje vyberat vstupné, lenže tok týchto penazí by vzápätí nabral pre nás viac ako nevyhovujúci smer. My potrebujeme, aby zostali v regióne a pomáhali rozvoju cestovného ruchu. Lenže peniaze by podla zákona smerovali do Štátneho fondu životného prostredia a až potom by sa prerozdelovali pre potreby celého Slovenska," povzdychol si Š. Danko, ktorý už teraz pripravuje tradicnú "ocistnú" akciu pre PIENAP. Tá sa uskutocní posledný septembrový víkend. Po minulé roky sa tu podarilo vyzbierat 40 až 50 vriec odpadu. Dominovali plastové obaly, ale obcas sa podarilo nájst odhodenú kalkulacku, chladnicku ci dokonca prácku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.