kolektívnej zmluve nie je možné riešiť negatívne dopady opatrení vlády, ako bolo zvyšovanie cien energií vo februári tohto roku. Ešte sme sa nestačili spamätať a táto vláda už pripravila ďalší rast cien plynu, ktorý možno už bude pre nás posledný, lebo po tomto zvýšení nám nebude potrebná ani štátna pomoc, o ktorú sme sa uchádzali na prelome rokov 2000 a 2001. Žiadam prítomných hostí, aby tlmočili našu nespokojnosť s opatreniami, ktoré robí vláda," vyhlásil predseda závodného výboru Odborového zväzu (OZ) pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu Ján Vilim. Zároveň vyzval vedenie OZ na spoločný postup s ostatnými odborárskymi organizáciami pod vedením Konfederácie odborových zväzov proti snahám vládneho kabinetu ešte predtým, ako chystané opatrenia uvedie do praxe. Odborári z Nižnej Slanej sú pripravení podporiť akúkoľvek formu protestu. "Vyzývame vládu a parlament, aby prijali také opatrenia, ktoré zjednajú nápravu nielen v ekonomickej, ale i sociálnej oblasti," dodal J. Vilim.
Podľa riaditeľa závodu Dušana Oravca je Siderit dlhodobo najväčším výrobným a zamestnávateľským závodom v okrese Rožňava, čím sa závod výraznou mierou podieľa na riešení sociálnych a ekonomických problémov regiónu a zostal jediným majákom rudného baníctva v Slovenskej republike i nosným pilierom akciovej spoločnosti Želba, Spišská Nová Ves. "Banské podnikanie a spracovanie surovín je vážne ohrozované vývojom cien energie, materiálových vstupov a nárastom mzdových nákladov. Pri našej podnikateľskej činnosti nemáme zďaleka také podmienky, ako vytvára tento štát zahraničným subjektom. Spomenie iba daňové prázdniny a výhodné úvery. Neustály rast cien vstupov nás nútia hľadať rezervy a doplnkové náhradné programy, zvyšovať kvalitu, efektívnosť produkcie a v maximálnej možne miere využívať strojné zariadenia a pracovnú silu. V spolupráci s fakultou Berg Technickej univerzity v Košiciach úspešne realizujeme celkový reinžiniering závodu, ale zdá sa, že sme už vlastné možnosti vyčerpali a bez pomoci zvonku sa už nezaobídeme," povedal D. Oravec.
Generálny riaditeľ Želby Vojtech Král uviedol, že vytváranie podnikateľského prostredia na nemôže týkať iba zahraničných investorov. "Podmienky pre nás sú často diskriminačné a pripravované zvýšenie ceny zemného plynu o 19 percent bude znamenať úplný kolaps ekonomiky," povedal V. Král. Spoločnosť Želba požiadala v súlade so zákonom o štátnu pomoc na reštrukturalizáciu výrobného procesu. Podľa slov riaditeľa nižnoslanského závodu je riešenie problému napriek prísľubu ministra hospodárstva vleklé a finančné zdroje vo výške 180 miliónov korún budú Sideritu zo štátneho rozpočtu uvoľnené najskôr v budúcom roku, čo ekonomickú situáciu v závode komplikuje a po prvý krát sa v tvorbe prevádzkového hospodárskeho výsledku sa dostane do straty. "Nerealizácia reštrukturalizácie bude pravdepodobne znamenať vážne ekonomické problémy, ktoré by vyústili do odstavenia činnosti závodu a jeho technickej likvidácie," konštatoval D. Oravec.
pokračovanie na str.2
dokončenie zo str.1
Podľa riaditeľa Sideritu by si takýto negatívny krok vyžiadal sumu 610 miliónov korún. Sociálne dopady po zastavení činnosti závodu by dosiahli výšku viac ako 400 miliónov korún. Zánik 900 pracovných miest by znamenal nárast nezamestnanosti o 3 percentá v okrese. "Plnenie našich výrobných úloh bolo od začiatku roka ovplyvňované požiadavkami rozhodujúceho odberateľa, spoločnosti U. S. Steel Košice, ktorý obmedzoval naše mesačné objemy dodávok vysokopecných peliet. Plánované objemy výroby a ich odbyt naplnené tohto roku nebudú, čo komplikuje našu celkovú finančnú situáciu. Ďalšiu perspektívu závodu vidím v zásadných zmenách technológie, čo je možné dosiahnuť iba za podmienky poskytnutia štátnej pomoci. Čaká nás tvrdý a nekompromisný zápas o prežitie," povedal D. Oravec. Napriek tomu, že odberatelia peliet po dlhých rokoch zvýšili ceny o 5 percent a U. S. Steel dôsledne dodržiava platobnú disciplínu, je finančná situácia kritická. Zvýšenie cien energií znamená zvýšenie nákladov približne o 60 miliónov korún.
Baníci v Nižnej Slanej si znovu trúfajú zdolať hranicu ťažby jeden milión ton surovej rudy a vyrobiť a predať 438-tisíc ton peliet, čo je však o 10-tisíc ton menej ako vlani. Prehĺbenie šachty Gabriela s nákladom 22 miliónov korún z vlastných zdrojov, ktorý realizujú Banské stavby Prievidza, sa otvorením 13. obzoru bane na jar budúceho roku predĺži životnosť ložiska v Nižnej Slanej na približne 17 rokov. "Ak by sme tieto zásoby neotvorili, bola by naša existencia do piatich rokov spečatená. Náhradné výrobné programy, ktoré realizujeme neprinášajú taký efekt, ktorý by eliminoval nárast vstupných nákladov," dodal D. Oravec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.