rozboru hospodárenia za 1. polrok roku 2001, ktorý schválili poslanci na septembrovom zasadnutí, vyplýva, že aj prvý polrok ukončilo mesto s účtovným prebytkom vo výške 18 miliónov korún.
"To síce neznamená, že sa môžeme chváliť tým, že by sme tých plus 18 miliónov korún mali v mestskej kase a mohli ich minúť na nejakú investíciu v meste, ale ide o fakt, že nevyrábame mestu ďalšie dlhy. Podstatné je, že vysielame signál smerom k bankám, ktoré rozhodujú o tom, akým spôsobom by sa mohla vyriešiť dlhová služba mesta Košice vo výške 2,12 miliardy," hovorí námestník primátora Jozef Filas.
"Na základe toho, ako sa mesto správa a ako hospodári, by banky mohli podľahnúť buď nejakej panike, alebo naopak vidia, že Košiciam možno dôverovať a pri dobrom projekte reštrukturalizácie k svojim peniazom časom prídu."
Podľa slov námestníka Filasa sa to vedeniu mesta darí preto, že dodržiava zásady, na ktorých sa dohodlo ešte začiatkom roka 1999. "Každú korunu treba najprv trikrát obrátiť, kým ju na niečo minieme, maximálna úspornosť z hľadiska bežných výdavkov na chod samosprávy a maximálna racionálnosť z hľadiska kapitálových výdavkov, t.j. pri investíciach. Pritom nešetríme na výdavkoch na verejnoprospešné činnosti, teda na všetko, čo slúži na zabezpečenie každodenného chodu mesta a prispieva k pohodliu občanov. Čistota, osvetlenie, doprava atď. Tam dokonca výdavky stúpajú," tvrdí Filas. "Pozitívne výsledky hospodárenia sa nám darí dosahovať aj racionalizáciou chodu mestských podnikov. Chcem zdôrazniť, že sme v priebehu dvoch rokov zvýšili odvody z mestských podnikov do mestskej kasy takmer na dvojnásobok, čo predstavuje 20 miliónov ročne. Podarilo sa nám to tak, že tlačíme na naše podniky a ich vedenie, aby hospodárili tak, ako sa patrí. Ešte to vždy nie je ono, ale situácia sa zlepšuje. Až na tie podniky, ktoré z princípu nikdy nemôžu vykazovať zisk, ako napríklad Správa mestskej zelene, ostatné hospodária v čiernych číslach, čo tu už niekoľko rokov dozadu nebolo."
Stroje, mechanizmy i pracovníci Technických služieb prešli do taliansko-košickej akciovky KOSIT, mestská s.r.o. do likvidácie, končia Reštaurácie a hoci námestník Filas nechcel nič konkrétne prezradiť, potvrdil, že sa vedenie mesta chystá do konca roka urobiť ešte rázne kroky, najmä v oblasti správy verejného osvetlenia.
A prečo sa v minulom období za čias primátorovania R. Schustera nemohli radní pochváliť ani len účtovným prebytkom? "Veľmi ťažko to porovnávať, pretože v minulých rokoch sa v meste hojne investovalo. Tam vznikali tie veľké dlhy, ktoré teraz musíme nejako zvládnuť. V súčasnosti sa v meste v takom objeme neivestuje, ale niečo sa predsa robí. Stačí sa len prejsť po meste a uvidíte, že sa dokončila Mäsiarska ulica, dokončuje sa Zbrojničná ulica, že sa urobili križovatky na Vojenskej a Kuzmányho ulici, Bardejovská a Trieda SNP, že pokračuje rekonštrukcia ďalších ciest a komunikácii, že chceme stavať dva obytné domy."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.