židovskej kultúry. Predstavením nás sprevádzala malá Eva v podaní bývalej členky košického bábkového divadla Ivice Sedlákovej. Dozvedeli sme o Abrahámovi a jeho ceste k bohu, zažili sme dobrodružstvá Jonáša vo veľrybom bruchu a zoznámili sme sa s múdrou kráľovnou Ester.
Dušou tohto divadla, ktoré využíva tradičné postupy starých bábkárov, ale v novom podaní, je herečka, scenáristka a režisérka v jednej osobe, Vida Skalská. Keď sme si podali ruky, bola mi jej tvár na prvý pohľad povedomá. "Nie ste vy tá princezná s dlhým nosiskom vo filme Traja veteráni?" opýtala som sa. Odpoveď znela: "Áno." A ako dodala herečka s exotickým výzorom, princezné sú už minulosťou. Hoci si ich potom ešte vo filmoch zopárrazy zahrala a nielen v českých, ale aj talianskych snímkach. "Začiatkom deväťdesiatych rokov bol doslova boom nakrúcať filmy so židovskou tematikou. Veľa režisérov sa k nej upínalo. Stalo sa to priam módnou záležitosťou, takže sme robili napríklad "Pieseň o ľútosti" s režisérom Dušanom Kleinom, s Karolom Kachyňom som si zharala vo filme "Posledný motýľ" o divadle v Terezíne, alebo u Jaromíra Jireša o Kafkovi, kde som si zahrala jeho ženu. Takže tej tematiky bolo dosť. Ale film nie je moja špecialaita, radšej mám deti. Tým rozumiem najlepšie. Za filmovými úlohami sa nenaháňam, skôr si ma nachádzajú sami," prezradila Vida Skalská, ktorá si súbor Feigele založila, keď zrušili Štátne bábkové divadlo v Prahe, v ktorom roky pôsobila. "Nechcelo sa nám čakať na otvorenie novej scény niekde inde. Radšej som si založila svoj malý súbor. Niektoré hry z divadla som si zobrala so sebou a stvorili sme aj niečo nové. Pôsobíme takto asi štyri roky. 'Feigele' znamená po hebrejsky vtáčik a tento názov som si vlastne vypožičala. Kedysi som bola členkou súboru Mišpacha pri Židovskej nábožensej obci a tam som mala jidiš uspávanku, ktorá sa volala 'Fejgele'. Tak som si tento názov ponechala, z nostalgie," tvrdí Vida Skalská.
Vyberá si najmä židovské námety, lebo si po roku 90. povedala, že by mala priblížiť históriu tohoto národa, ktorý tu s nami žije od 10. storočia, aj iným deťom. Najmä v Prahe a v Čechách, pretože tam nemali informácie ani v školách. "Vlastne som dostala prvý podnet od riaditeľa Židovského múzea doktora Leo Pavláta z Prahy. Požiadal ma aby som vytvorila niečo takého. Zhostila som sa toho celkom rada. Pretože je príjemnejšie robiť pre deti. Predsa len, toto je dosť ťažká téma, ale keď sa podá hravejšou formou, dokážu ju zobrať aj najmenší. A lepšie, akoby im to mal vykladať niekto v škole," dodala Vida Skalská, ktorá so svojím minisúborom pripravuje bábkové spracovanie legendy o rabínovi Levim a jeho Golemovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.