Košice - Ceny elektriny by od prvého januára mali
vzrásť pre domácnosti v priemere o 10 percent a pre podnikateľov o 5, respektíve 10 percent. Tento návrh dali posúdiť Slovenské elektrárne, a.s. ministerstvu financií. Následne návrh, ktorý je v súlade so stratégiou prijatou na porade ekonomických ministrov v roku 1999, pripomienkovali aj tri rozvodné energetické podniky. Harmonogram deregulácií bol pritom prijatý tak, aby pri prechode na liberalizovaný trh nemuselo dôjsť k šokovým zmenám.
Ako by to malo v praxi vyzerať sme sa opýtali riaditeľa divízie obchodu Východoslovenských energetických závodov Ing. Arpáda Tótha. "Tým, že k 1.8.2001 vyšiel zákon o regulácii v sieťových odvetviach je stanovené, že ceny elektriny bude stanovovať regulačný orgán s účinnosťou od 1.1.2003. Dovtedy za ceny elektriny zodpovedá ministerstvo financií. V súčasnosti cena elektriny pre obyvateľstvo nedosahuje cenu u maloodberu pre podnikateľov, ktorí sú zásobovaní v tej istej napäťovej úrovni," hovorí A. Tóth, pričom dodáva, že by bolo potrebné, aby cena elektriny na jednotlivých napäťových úrovniach mala mať rovnakú rentabilitu.
"Z uvedeného dôvodu je žiadúce zvýšenie cien elektriny hlavne u odberateľov zásobovaných zo 110 kW systému a upraviť ceny elektriny pre frakciu železníc SR. Priemerná cena, ktorú dosahuje momentálne táto skupina je skoro na takej istej úrovni, ako nákupná cena jednotlivých rozvodných podnikov od Slovenských eklektrární. Podľa môjho názoru by sa však nemali zvyšovať ceny u odberateľov napojených z 22 kW, ktorí majú vlastnú transformačnú stanicu," dozvedáme sa od Ing. Tótha.
Riaditeľ divízie obchodu VSE zastáva názor, že zvyšovanie cien elektriny pre domácnosti je nevyhnutný. "Ak očakávame, že v roku 2002 bude liberalizovaný trh z elektrinou, u zákazníkov odoberajúcich viac ako 100 GWh a následne od 1.1.2003 - 30 GWh je potrebné, aby cena elektriny bola do týchto termínov upravená podľa nakladového modelu a rentability. V posledných rokoch sme mali viacero zvýšení cien elektriny, predpokladám však, že v nasledujúcich rokoch bude nárast cien nižší. Už sme prešli vyššie zvyšovania cien elektriny, ovšem je tu ešte problém doriešenia cien medzi odberateľmi, ktorí sú v jednej napäťovej úrovni," vraví A. Tóth.
Či pôjde na dlhší čas o posledné zvýšenie cien elektriny si riaditeľ divízie obchodu odhadnúť netrúfa. Isté však je, že každým zvýšením cien sa znižuje odber elektriny. "Do ďaľšieho obdobia neviem povedať prognózu, ani vzhľadom na infláciu. Posledné zvýšenie cien u maloodberovateľov (domácnosti, podnikatelia) má negatívny dopad na index predaja elektriny. Keď porovnáme predaj za osem mesiacov tohto roku voči minulému roku, tento index je na úrovni 94 % z predaja minulého roku. Z toho vidieť, že odberatelia začínajú šetriť elektrinou."
Pre ilustráciu, spotreba elektriny na trojizbový byt predstavuje cca 3000 kWh, čo je zhruba 9 - 10-tisíc korún ročne. "Nie je to málo, no druhou stránkou je cena práce, ktorú však hodnotiť si netrúfam. Musím však konštatovať, že ako rastú ceny elektriny, tak nám rastú i pohľadávky," dodal Ing. Tóth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.