súkromní lekári odhodlaní doviesť svoj protest proti doterajším návrhom Ministerstva zdravotníctva SR v súvislosti s novým cenovým výmerom do konca a v stredu zatvoria svoje ambulancie.
Ako včera pred novinármi zdôraznil koordinátor pre Prešovský kraj z regionálnej pobočky Asociácie súkromných lekárov (RASL) Dušan Lipták, protest rozhodne nebude namierený proti pacientom. Naopak. V tento deň budú posilnené, až zdvojnásobené pohotovostné služby v Prešove, Sabinove aj Lipanoch, vrátane služby vo všetkých väčších zdravotných strediskách, a to v čase od 7.00 do 15.00 hod. Štátni lekári vyjadrili podporu protestu aj tým, že špecialisti súhlasili s ošetrením akútnych prípadov.
Aktivisti požiadali o spoluprácu všetkých riaditeľov nemocníc s poliklinikou v kraji a o úmysle zatvoriť ambulancie informovali krajského štátneho lekára Petra Banduru aj jednotlivých okresných lekárov. Na našu otázku, či sa do protestu zapoja všetci súkromní lekári a čo budú v tento deň robiť nám krajský koordinátor odpovedal: "Účasť nám prisľúbilo 90 percent súkromných lekárov a môžem potvrdiť, že len jeden hlasoval proti akcii. Nechceme ísť proti zákonu. Preto v tento deň absolvujeme v hoteli Dukla školenie o bezpečnosti pri práci, čo nám napokon tiež ukladá zákon," uviedol.
Pripomíname, že avizovaný protest, v ktorom plánujú pokračovať v októbri, ak sa rezortné ministerstvo, zdravotné poisťovne a ASL nedohodnú, spôsobil nový cenový výmer. Ten považujú privátni lekári za likvidačný. Podľa Liptáka by navrhované pravidlá zlikvidovali minimálne tretinu ambulancií. Argumentoval, že ešte v roku 1995 bola kapitácia na jedného poistenca 32,70 koruny a z tej sumy musela ambulancia žiť. Neskôr sa menila na rozpätie od 28 do 32 korún a v roku 1998 dosiahla 35 korún. Za šesť rokov inflácie, ktorá dosiahla 42 percent by sa mala kapitácia posunúť na hranicu 47 až 49 korún. Namiesto toho však prišiel nový, podľa ASL likvidačný návrh, podľa ktorého bude priemerná kapitácia 24 až 26 korún a špecialisti dostanú za bod minimálnu cenu 20 halierov.
Zaujímalo nás, aké východisko by tunajšia komunita 210 súkromných lekárov prijala." Žiadame kapitáciu navýšiť pre praktických lekárov na minimálnu cenu 41,46 koruny a priemernú 45,67 pre detských lekárov minimálne na 56,49 a priemerne 59,88, pre gynekológov minimum 26 a priemer 28 korún. Pre špecialistov by sa cena bodu mala pohybovať na minimálnej hranici 50 halierov a v priemere 65 halierov," konštatoval Lipták. Ilustroval to na príklade výdavkov v jednej ambulancii s 1500 pacientmi. Pri tomto počte je hrubý príjem ambulancie 52 tisíc korún, pričom režijné náklady, vrátane platu pre zdravotnú sestru a ekonómku, tvoria mesačne 40 tisíc a viac, keďže musí rátať aj s poruchami na technickom a diagnostickom zariadení. Ako poznamenal, na konci mesiaca si lekár môže zablahoželať, ak mu ostane 12 tisíc korún. Ak by sa jeho príjmy znížili o tretinu, mnohí budú nútení ambulancie o mesiac dva zatvoriť nadobro.
Prezidentka regionálnej pobočky Slovenskej lekárskej komory (SLK) Zuzana Červeňáková (na obr.) zdôraznila, že doteraz sa všetky aktivity lekárov obmedzili len na rokovania. Pacient síce nikdy nepocítil, že sú v tiesni, ale ich boj je predovšetkým za pacienta. Za to, aby mal zdravotnú starostlivosť na kvalitnej úrovni a tá sa dá dosiahnuť len primeranými podmienkami v ambulanciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.