návrhov. Po dvojročnom prešľapovaní na mieste príprava týchto zákonov nabrala až horúčkovité tempo a opoziční poslanci sa už dávnejšie vyjadrili, že ich návrhy sú šité "horúcou ihlou". Súhlasí s tým aj prvý podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Milan Muška, primátor mesta Vranov nad Topľou a dodáva svoj osobný názor, že zrejme na Slovensku neexistuje inštitúcia ani ministerstvo, ktoré by sa tak ako ZMOS zaoberali porovnávaním súvislosti medzi jednotlivými navrhovanými zákonmi.
"My sme trvali na tom, aby tieto zákony boli prerokované v Národnej rade SR ako balík najmä preto, aby vzťahy medzi kompetenčným zákonom, zákonom o rozpočtových pravidlách, zákonom o majetku obcí a vyšších územných celkoch (VÚC), ale aj zákonom o obecnom zriadení, ktorý by sa mal zároveň novelizovať, boli vo vzájomnej väzbe," poznamenal M. Muška. Pritom poukázal aj na úskalia, pretože napríklad návrh kompetenčného zákona bol spracovaný tak, že až po rokovaní vlády dospel k zmenám, ktoré doň zapracovali pracovníci ministerstva vnútra a nie všetky zohľadňujú stanoviska ZMOS a jeho pripomienky z predchádzajúcich rokovaní s Legislatívnou radou vlády a Radou vlády pre verejnú správu. Znamená to, že v skrátenom legislatívnom konaní, ak nebude dostatok priestoru na prediskutovanie a zapracovanie pripomienok samosprávy, možno v budúcnosti očakávať veľké problémy.
ZMOS má vážne výhrady najmä k chystaným zmenám v oblasti školstva, kde nie je dodržaná dohoda o tom, že štát má zabezpečovať, koordinovať, riadiť a rozhodovať o tých funkciách, ktoré nesporne patria jemu. Ide hlavne o koncepciu v oblasti metodiky výchovno-vzdelávacieho procesu, inšpekciu a zaraďovanie či vyraďovanie zo siete škôl. Všetko ostatné mala zabezpečovať samospráva. Naopak v návrhu kompetenčného zákona je zakotvené, že zriaďovateľom škôl sú síce obce, mestá a VÚC, ale rozpočty pre tieto zariadenia schvaľuje príslušný okresný či krajský úrad štátnej správy. "Je to nelogické, pretože samospráva bude zriaďovateľom štátnych inštitúcií," divil sa M. Muška.
Zástupcovia ZMOS pociťujú určité sklamanie aj z toho, že ministerka financií tiež vo svojich návrhoch ide nad rámec vzájomnej dohody. Spoločne boli odkonzultované paragrafované znenia jednotlivých ustanovení zákona o rozpočtových pravidlách, ktoré sa týkajú kontroly stavu dlhovej služby samosprávy, zriadenia takzvaného režimu nútenej správy a rozšírenie pôsobnosti audítora pri posudzovaní hospodárenia samosprávy. Ministerka financií však trvá na tom, aby na základe výsledkov auditu mohli konať kontrolné orgány ministerstva financií podľa osobitného zákona. "Takýmto spôsobom vlastne chce obísť to, čo je zakotvené v Ústave SR, kde sa hovorí, že vlastné príjmy samosprávy - a tým ak prídelové dane - sú kontrolované audítorom a prostriedkami vnútornej kontroly samosprávy. To považujem za neprijateľné a za túto hranicu nebudeme ochotní ísť," zdôraznil M. Muška.
O všetkom rozhodnú poslanci parlamentu. ZMOS svoje nezapracované pripomienky do návrhov zákonov uplatňuje formou pozmeňujúcich poslaneckých návrhov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.