okoštujú na špičku jazyka. Hosťom vždy zároveň niekto podá krátky výklad o tomto raritnom nápoji.
Tlačový tajomník úradu vlády Miroslav Hroch hovorí, že podávanie alkoholu štátnikom závisí od hostiteľa: „Viem len, že pri kačici sa podáva červené víno a pri kurati biele. Ale ak by hosť požiadal o iné, môže ho dostať." Niekedy pracovníci protokolu dopredu zisťujú, čo má daný politik rád, prípadne, či nemá diétu, ak ide o ženu, či nie je v inom stave.
Pracovníčka diplomatického zboru na ministerstve zahraničných vecí Kornélia Blašková tvrdí, že najčastejšie sa podáva šampanské alebo slivovica. Odmietol ju niekto vypiť? „Ešte sa to nestalo. Je to len malinký pohárik."
Šéf protokolu v Prezidentskom paláci Milan Cigáň hovorí, že záleží najmä na tom, o aké stretnutie ide. Na raňajkách akéhokoľvek druhu je alkohol absolútne vylúčený: „My na slávnostnom obede alebo večeri podávame drienkovicu." Nepije sa na „ex", ako sme na Slovensku zvyknutí, ale mala by sa najprv okoštovať a potom pomaly dopiť: „Ak niekto nedopije, neznamená to, že mu nechutí." Čím podávate drahší a kvalitnejší alkohol, tým si vás hosť viac váži: „Keď končíme večer posedenie, podávame kávu a koňak, najčastejšie staršie ročníky karpatského brandy špeciál." Obľúbené sú aj rôzne sladké likéry.
Stalo sa už, že by to niekto s popíjaním alkoholu nezvládol? „Stáva sa to na kokteiloch na ambasádach. Prichádzajú tam aj nižšie postavení úradníci, ktorí buď nepoznajú nápoj, alebo jednoducho nezvládnu situáciu." Na dnešný národný deň abstinencie nemajú v Prezidentskom paláci naplánovanú žiadnu veľkú oficiálnu návštevu. Cigáň však pripustil, že ak by aj druhá strana súhlasila, mohol by tento deň byť bez alkoholu.
(mož)
Autor: ru, fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.