hmotnej poroby a slovník ho označuje i za najmocnejší zdroj sociálnej biedy. Liehoviny boli ešte v 16. storočí len liekom, až v roku 1678 sa začal všeobecný predaj pálenky.
„Pitie alkoholických nápojov je od vekov rozšírené na celom svete." Podľa takzvaného kozmického zákona platí, že opilstva pribúda, čím je krajina severnejšie položená. Koncom 19. storočia to už neplatilo všeobecne - keď Nórsko a Švédsko vydali vhodné zákony, spotreba liehu u nich začala nápadne klesať. Viac piť sa začínalo v rovníkových krajinách.
O pálených liehovinách sa autori slovníka vyjadrujú podstatne tvrdšie ako napríklad o pive a víne. „Ak alkoholizmom hynú indiánske kmene, ako mu môže odolať náš prílišnou prácou a nedostatočnou výživou schátraný ľud?" pýta sa slovník. Židia, ktorým náboženstvo prísne zakazovalo alkohol, mali koncom 19. storočia o desať rokov vyšší priemerný vek ako kresťania.
Alkoholizmus bol chorobou chudoby, začínal však prenikať i do miest medzi zámožnejších občanov. Za najlepšiu prevenciu sa považovalo zlepšenie výživy a vedenie sporiadanej domácnosti. Vtedy človek nemá chuť chodiť po krčmách. Zákon proti opilstvu ustanovoval trestanie opilcov i hostinských, ktorí ľudí k alkoholizmu úmyselne zvádzajú.
„Triezvi" pozorovatelia vo Francúzsku pripisovali prehru s Nemeckom v rokoch 1870 - 1871 demoralizácii a schátranosti francúzskej armády spôsobenej pitím liehovín. Angličania na vojnových výpravách v Afrike, Indii a Kanade zistili, že vojaci, v každom počasí i podnebí, najviac vydržia, ak nepijú vôbec.
Od roku 1808 vznikali, najprv v Amerike, ktorá bola známa bojom proti alkoholu, neskôr i inde „spolky striedmosti". Po dvadsiatich rokoch ich bolo v USA viac ako 1000, v nasledujúcich desiatich rokoch údajne odvrátili od opilstva tri milióny ľudí. Prvý rakúsky spolok striedmosti sa hojnej účasti netešil.
Krajiny, ktoré opitosť neuznávali za poľahčujúcu okolnosť, boli považované za modernejšie. Ešte Masarykov náučný slovník z roku 1925 sa rozhorčuje nad tým, že v Československu to tak nie je. Podľa neho sa v okolí Moravskej Třebovej pre nadmerné pitie prejavuje degenerácia občanov. Slovenské dediny nespomína.
V cárskom Rusku opitosť páchateľovi priťažovala.
(fw)
Autor: ru, fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.