zhubnosť častého popíjania, lekári majú stále viac argumentov na frontálne ťaženie proti tejto metle ľudstva. Alkohol nepôsobí len na centrálny nervový systém, ale ako látka s toxickým účinkom poškodzuje všetky orgány v tele.
Pečeň
Dlhodobým pitím sa pečeň zväčšuje a na dotyk môže byť bolestivá. V neskoršom štádiu nastáva väzivová prestavba buniek a pečeň sa zmenšuje - tvrdne. Cievy sa stláčajú a krvný obeh v pečeni sa poškodzuje. Krv stagnuje a hromadí sa v prednej časti hrudníka, v dôsledku čoho vznikajú varixy pažeráka.
Tráviaci trakt
Vzniká zápal sliznice pažeráka. Žalúdočné šťavy sa tvoria nadmerne a pôsobia na sliznicu. Môže sa to zvrhnúť na rakovinu žalúdka. Narúša sa aj činnosť podžalúdkovej žľazy a môže vzniknúť cukrovka.
Mozog
Je orgánom, ktorému alkohol škodí najviac, viac ako pečeni, aj keď o nej sa to tvrdí najčastejšie. Pri dlhodobej konzumácii dochádza k výrazným organickým zmenám v mozgovej činnosti - strate psychickej vitality, úbytku intelektu, demencii.
Srdce a cievy
Poškodenie srdcového svalu sa spočiatku ohlasuje ťažkosťami neurotického charakteru, nevoľnosťami, prudkým búšením srdca, pichaním v oblasti srdcového hrotu, dýchavičnosťou. Pijani často trpia aj vysokým krvným tlakom.
Periférne nervstvo
Najviac „trpia" nervy ľudí vo veku 40 - 60 rokov. Alkohol ničí vitamíny, ktoré potom telu chýbajú. Príznakmi je „behanie mravcov" na tele, tŕpnutie končatín, bolesti a kŕče svalov, neistá chôdza
Autor: ru, fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.