rok. To tvrdia to vládni politici.
Odborníci „zdola" však oponujú, že oficiálne čísla neberú do úvahy všeobecne rozšírenú spotrebu alkoholu, ku ktorému sa ľudia dostávajú načierno. Podľa šéfa Združenia abstinentov Slovenska Pavla Podmajerského sa veľké množstvá alkoholu pália napríklad doma alebo prepašujú cez hranice.
Už Ottov náučný slovník hovorí, že z alkoholu sú najzhubnejšie pálené liehoviny. Lieh sa v našich končinách (Horné Uhorsko), podľa slovníka, vyrábal takmer výhradne zo zemiakov.
Víno je podľa slovníka nápoj lahodný, osviežujúci, príjemný a zdravý. „Národové, u nichž požívání vína jest všeobecné, charakterizují sa jako národové veselí, družní, přímí, duvěrní, rychle vznětliví, cti národní neobyčejně dbalí, ne však mstiví a zarputilí." A pivo, to je vraj dôležitá potravina i pochutina. Pre človeka telesne pracujúceho s mierou užívané je bez škodlivých následkov.
Dnes sa však za škodlivé považuje aj prílišné pitie piva a lekári majú stále viac argumentov na frontálne ťaženie proti všetkým formám alkoholu. Ten nepôsobí len na centrálny nervový systém, ale ako látka s toxickým účinkom poškodzuje všetky orgány v tele.
Mimoriadne zlé následky má alkohol najmä na ženský organizmus - ak muž a žena s rovnakou hmotnosťou vypijú to isté množstvo alkoholu, žena bude mať pre menej výkonný metabolizmus až o tretinu vyššiu hladinu alkoholu v krvi. Podľa odborníkov pravidelné pitie dvoch-troch alkoholových „drinkov" týždenne u žien dokázateľne zvyšuje riziko nádoru na prsníku.
Pred nebezpečenstvami alkoholu mal varovať aj Národný deň abstinentov,ktorý bol pred necelými dvoma týždňami v stredu. Pri jeho príležitosti budú napríklad v Rohožníku odovzdávať ceny Za rozvoj triezvej kultúry.
Autor: ru, fw
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.