výrobných liniek sú verejne známe. Takisto aj protesty odborárov voči zvyšovaniu cien zemného plynu. Počas osláv Dňa baníkov zazneli na adresu slovenskej vlády z úst odborárskeho predáka v Siderite i vedenia spoločnosti kritické hlasy.
Slová, ktoré padli na hlavu vlády označil vedúci oddelenia baníctva na ministerstve hospodárstva Jozef Šírila za nie celkom pravdivé. "Myslím si, že ministerstvo hospodárstva, sa venuje baníctvu oveľa viac ako to bolo doteraz. O záujme ministra svedčí aj jeho februárová návšteva v Nižnej Slanej. Program štátnej pomoci sme schválili a vláda prijala návrh rozpočtu na rok 2001, kde figuruje Nižná Slaná s objemom 45 miliónov korún. Takisto sa počíta s financiami v ďalších dvoch rokoch. Na rokovanie vlády však ešte musí byť predložený samostatný materiál, v ktorom sa premietnu nové ceny plynu, pričom musí byť zdôvodnené, že účelovo poskytnuté peniaze na rekonštrukciu prinesú ovocie a nižnoslanský závod bude minimálne na nule hospodáriť aj v budúcnosti. To je podmienka. My, ktorí sme sa na ministerstve zaoberali touto problematikou sme urobili všetko, čo bolo v našich silách. Verím, že banícka činnosť v Siderite bude pokračovať aspoň dovtedy, kým bude životnosť tejto bane po prehĺbení šachty, teda najmenej 15 rokov," povedal J. Šírila.
Miernejšie ako nižnoslanskí odborári sa vyjadril predseda Odborového zväzu pracovníkov baní geológie a naftového priemyslu Miroslav Gazdík. "Robíme maximum pre to, aby ministerstvo venovalo tejto problematike veľkú pozornosť a pozitívne oceňujem prístup pána ministra, ktorý sa angažuje. Nám vadí zdĺhavý proces byrokratického aparátu. Myslím si, že štátna pomoc pre Siderit na dobrej ceste, ale mám obavy z arogancie, ktorá sa dostáva na svetlo v súvislosti so zvyšovaním cien plynu. Z rokovania tripartity odišli odborári aj zamestnávatelia a napriek tomu považuje podpredseda vlády pre ekonomiku Mikloš materiál za prerokovaný," uviedol M. Gazdík.
Odborári preto pripravujú protestné zhromaždenie na 17. októbra v Bratislave. "Chceme tam pritiahnuť ľudí aj z tohto regiónu, pretože ide o ich existenciu. Ďalšie zvyšovanie cien plynu by mohlo úplne anulovať poskytnutú štátnu pomoc pre Nižnú Slanú, ktorá má pomôcť zachovať zamestnanosť v tomto ťažkom regióne," konštatoval M. Gazdík. Podľa jeho slov tvrdé akcie odborárov v regiónoch nepomôžu, lebo protestovať treba tam, kde sa rozhodnutia prijímajú a kde sa rozhoduje o nepopulárnych opatreniach. "Ďalšie zvyšovanie cien energií v tomto období je neprijateľné," dodal M. Gazdík.
Autor: typ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.