obcou Spišské Bystré, okres Poprad. Zhruba pred poldruha rokom vyrukovala miestna štátna správa s programom, v rámci ktorého sa dali získať finančné prostriedky zo zdrojov Európskej únie na výstavbu bytov pre ľudí žijúcich v neľudských podmienkach. Proti presťahovaniu 19 rodín pozostávajúcich z bezmála 150 Rómov sa však kategoricky postavili obyvatelia obce i poslanci obecného zastupiteľstva. Argumentovali nespravodlivosťou systému, v ktorom človek musí byť Rómom, aby dostal finančnú pomoc a dokonca zo zahraničia. Ostatní ľudia, hoci by sa mohli nachádzať v rovnako úbohej ekonomickej situácii, na túto pomoc nárok nemajú.
"I keď sú Bystrania proti tomu, aby sme Rómov presťahovali z osady do obce, neznamená to, že sa im nepokúsime pomôcť aspoň tam, kde žijú teraz. Skôr, ako pristúpime k budovaniu čohokoľvek, musíme najprv vyriešiť majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov, na ktorých sa osada nachádza," informoval nás starosta Spišské Bystrého Bartolomej Fris. Ako sme sa dozvedeli ďalej, vlastníkom pozemkov je miestny urbariát. "Vieme, že títo ľudia nemajú dokonca ani studňu s pitnou vodou. Tú pôvodnú, ešte z čias socializmu, zahádzali kameňmi, pretože sa im v nej údajne utopilo dieťa. Už vtedy to nebol lacný špás, pretože len vrt vyšiel na 50 tisíc korún. Preto teraz vodu nosia vo vedrách z neďalekého potoka. Nemali by sme nič proti jej vykopaniu, ale najprv požadujeme legalizáciu užívania nášho pozemku," povedal nám šéf miestneho pozemkového spoločenstva Štefan Jakubčo. Výsledkom hľadania spoločnej reči je, že urbárnici už v okolí osady urobili zameranie a v nasledujúcich týždňoch spracujú geometrický plán. Ku každej chatrči po dohode priradia parcelu a potom s Rómami uzatvoria nájomné zmluvy. Pozemok im síce predať nechcú, ale aj prenájmom vlastne zlegalizujú dosiaľ neriešené vlastnícke a užívateľské vzťahy.
"Najprv počítame s vybudovaním studne s pitnou vodou a potom prístupovej cesty do osady. Tá mimochodom tiež pôjde cez pozemok nášho urbariátu. Neskôr sa predpokladá tiež výstavba nových domov. Už dlho som starostom a rokmi som prišiel na to, že kvalita života Rómov na Spiši sa odvíja od kvality bývania. Zatiaľ nikto neprišiel s lepším riešením. Som presvedčený, že lepšie bývanie určite pomôže," konštatoval pre Tatranský denník starosta Spišského Bystrého. Podľa neho, hoci by za prenájom pozemkov platili len stovku mesačne, napríklad pre preberaní dávok sociálnej pomoci, vždy by to bolo lepšie, ako keď sa nedeje vôbec nič. Zároveň však vyjadril ľútosť, že predčasom, keď boli okolnosti priaznivo naklonené financovaniu projektov na pomoc rómskej menšine, neosvojili si túto šancu aj obyvatelia obce spoločne s poslancami obecného parlamentu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.