Gréckokatolícka cirkev. Stalo sa tak na základe príprav na blahorečenie tohto výnimočného misionára, ktorý zahynul počas komunizmu v časoch likvidácie Gréckokatolíckej cirkvi a rehole v 50-tych rokoch.
Exhumácia sa uskutočnila za účasti vladyku Milana, košického apoštolského exarchu, predstaveného redemptoristov Jozefa Jurčenka, zástupcu svätej stolice a ďalších predstaviteľov cirkvi.
"Metod Dominik Trčka bol výnimočný misionár, ktorý väčšiu časť svojho života prežil v Michalovciach a okolí. Bol rodákom z Frýdlantu na Morave a do rehole redemptoristov vstúpil už ako šestnásťročný. Za kňaza ho vysvätili v roku 1910 a pôsobil ako ľudový misionár v Čechách. Niekoľko rokov slúžil na Ukrajine, potom sa vrátil na východné Slovensko, kde pôsobil 10 rokov v Stropkove a 20 rokov v Michalovciach. Z jeho iniciatívy postavili v Michalovciach Kláštor redemptoristov a chrám Svätého Ducha", povedal pre náš denník predstavený redemptoristov Jozef Jurčenko.
Cintorín v Michalovciach nebol prvým miestom odpočinku M. D. Trčku. Predtým boli jeho telesné pozostatky uložené na cintoríne v areáli leopoldovskej väznice, kde sa dostal po vykonštruovanom a vopred pripravenom procese. Odsúdili ho za velezradu a vyzvedačstvo. Rok strávil v Ilave, päť v mírovskej väznici a po dvanástich rokoch v Leopoldove,zomrel v marci 1959 na následky neľudského zaobchádzania.
"Celý proces blahorečenia nebol v prípade M. D. Trčku dlhý, začal sa v roku 1996 a už vo februári toho roku Svätý otec odobril všetky podklady. Štvrtého novembra M. D. Trčku na námestí Svätého Petra v Ríme vyhlási Ján Pavol II. za blahoslaveného. Pozostatky tela 10. novembra slávnostne uložia do sarkofágu bočného oltára chrámu Svätého Ducha v Michalovciach", doplnil J. Jurčenko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.