nemôže vo výstavbe bytov pokračovať, resp. žiadať štát o dotácie, či pôžičku zo Štátneho fondu rozvoja bývania, alebo hľadať solventného zahraničného investora, lebo pozemky nie sú majetkovo-právne vysporiadané a približne polovica patrí občanom mestskej časti Ťahanovce-obec.
Vyše stovka sa ich včera zišla v kultúrnom dome, aby spolu so starostom predebatovali ďalší postup a našli riešenie, aby bytová výstavba mohla pokračovať a ani oni nezostali škodní. Starosta Ján Farkaš občanov informoval, že ak sa majú na sídlisku postaviť ďalšie byty, pozemky nemôžu stáť viac ako polovicu z úradnej ceny, to znamená 220 korún za meter štvorcový, lebo inak sa do výstavby žiadny investor nepustí. "RokovaL som s vedením magistrátu, taký je ich návrh. Najprv však treba doriešiť zápis vyvlastnených pozemkov na katastri, čím sa teraz zaoberá aj Krajský úrad aj okresný kataster. Aby mesto mohlo uspokojiť vlastníkov pozemkov, potrebovalo by mať 20 miliónov korún, ktoré nemá. Ak by štát odkúpil lesy, možno by sa peniaze na vysporiadanie pozemkov našli," doplnil Ján Farkaš a vyzval občanov, aby povedali svoje názory, ktorý potom bude tlmočiť na radnici.
Ťahanovčania, ktorí prišli o svoje pozemky po celom meste v rámci socialistickému vyvlastňovaniu po 40 halierov, s návrhom mesta a nízkou cenou v žiadnom prípade nesúhlasili. Pozemky sú ochotní predať len za vyhláškovú cenu 800 korún. "Na magistráte sú presne takí, ako boli komunisti. Nech zaplatia úradnú cenu, pod 800 korún nič nedáme," ozývalo sa v sále. "Keď chce mesto stavať byty, nech si pozemky odkúpi. Keď nechce zaplatiť, nebude stavať. Mesto nás už dosť vyžmýkalo."
Starosta Farkaš ľudí upokojoval tvrdiac, že ich nechce presviedčať, ale len informovať o reálnom stave, aby o tom porozmýšľali a triezvo zvážili situáciu. "Ide o jedinú lokalitu v Košiciach, ktorá je v územnom pláne vyhradená na výstavbu domových bytov. Na tom sa nič nezmení. Začiatok výstavby je závislý od toho, či sa mestu podarí nájsť peniaze na výkup pozemkov, či sa podarí získať od štátu peniaze na inžinierske siete a či vôbec bude mesto schopné utiahnUť takú investíciu, alebo príde nejaký zahraničný investor. Ak príde súkromný investor, bude chcieť byty postaviť s tým, že ich bude musieť vedieť predať. Inak do toho predsa nepôjde," prehovoril k občanom projektant Juraj Koban, ktorý je v kontakte so zahraničným investorom hľadajúcim vhodnú lokalitu na výstavbu bytov i rodinných domov.
Architekt Koban sa občanom snažil vysvetliť, že podľa platnej normy musí byť vzdialenosť jednotlivých obytných domov minimálne taká veľká, aké sú vysoké. To znamená, že občan, ktorý si kúpi byt v obytnom dome by okrem alikvótnej časti pozemku pod nim musel investorovi zaplatiť aj ďalších približne 330 metrov štvorcových v okolí domu, na ktorých budú ihriská, zeleň, či parkoviská. "Tým sa stane cena bytu neúnosná a taký byt nepredajný. Ak chcete pozemky predať, cena musí byť výrazne nižšia. bytová výstavba má svoje špecifiká, to nie sú pumpy, či supermarkety. O 800 korunách je zbytočne hovoriť, to je nereálna cena," dodal Koban.
Starosta Ján Farkaš na záver emóciami nabitého zhromaždenia občanom zdôraznil, že bude rešpektovať ich názor a obhajovať ich na magistráte, no upozornil ich, že ak budú trvať na 800 korunách, na sídlisku byty nikto stavať nebude a ich pozemky budú ďalšie roky naďalej nevyužité chátrať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.