zložitých rokovaniach, ktoré viedli ku kompromisu. Kým predstavenstvo navrhovalo sumárne vyplatenie 120 korún na akciu, z prostredia akcionárov prenikli na verejnosť informácie o ich predstavách, ktoré boli podstatne vyššie a v niektorých prípadoch dosahovali sumu až cez 200 korún. Kompromisné riešenie, s ktorým sú akcionári aj vedenie spoločnosti spokojní, je170 korún na akciu.
"Ide o rozumný kompromis, ktorý je dobrý ako pre akcionárov, tak aj pre samotnú spoločnosť," vyhlásil štátny tajomník ministerstva privatizácie Vladimír Drozda. Na otázku, aké boli pôvodné predstavy štátom kontrolovaných subjektov, odpovedal vyhýbavo rôzne.
S návrhom 170 korún sa napokon stotožnilo aj predstavenstvo, ktoré zároveň dementovalo informácie zverejnené viacerými médiami a síce, že v prípade, ak sa schváli viac ako 120 korún, zváži svoje zotrvanie vo funkcii. Na otázku, kto tieto informácie zverejnil, prezident VSŽ Anton Bidovský nevedel odpovedať, odmietol však akúkoľvek snahu kohokoľvek z predstavenstva vyvinúť mediálny tlak na rozhodujúcich akcionárov, ktorými sú štátom kontrolované subjekty a americká spoločnosť United States Steel.
Navýšenie dividend o 50 korún na akciu oproti pôvodnému návrhu predstavenstva v celkovom prepočte znamená sumu 800 miliónov korún. Podľa prezidenta VSŽ A. Bidovského nejde o dramatické zvýšenie a nepodporenie návrhu predstavenstva akcionármi nepokladá za vyjadrenie nedôvery. Podpredseda predstavenstva Anton Masár vysvetlil, že predstavenstvo navrhovalo 120 korún z toho dôvodu, že ako konzervatívna firma sú opatrní a táto suma súvisí s plánovanými rozvojovými investíciami, prebiehajúcimi daňovými kontrolami a neukončenými súdnymi spormi. Paradoxne je jeho vyhlásenie v rozpore s dementi, ktoré novinári dostali pred valným, kde sa okrem iného uvádza: "Pokiaľ sa v médiách objavili informácie o prípadných záväzkoch spoločnosti VSŽ vo vzťahu k možným daňovým povinnostiam, súdnym sporom a pod., tak tieto neboli predstavenstvom spoločnosti verifikované."
Člen dozornej rady VSŽ a prezident U. S. Steel Košice John Harald Goodish neprezradil, aká bola ich pôvodná predstava o výške dividend. "V svetle meniacej sa situácie sme aj my rekalkulovali výšku dividend a zastávame názor, že schválených 170 korún je opodstatnených."
Celkove sa na dividendách vyplatí 2,8 miliardy korún. Zo sumy 170 korún 90 korún pochádza z rozdelenia zisku za rok 2000 a zvyšných 80 predstavuje rozdelenie zisku z predchádzajúcich období, ktorý pribudol po zlúčení VSŽ so spoločnosťou VSŽ Oceľ v objeme 1,32 miliardy. Za rok 2000 vykázala VSŽ a. s. disponibilný zisk 3 miliardy 3 milióny korún, pričom 150 miliónov pôjde do rezervného fondu, z tohto balíka odišlo na dividendy 1,48 miliardy a zvyšných 1,37 miliardy korún ostáva ako nerozdelený zisk.
"V účtovníctve VSŽ sa nachádza strata z minulých rokov vo výške viac ako desať miliárd korún, ktorá vznikla zo zlého hospodárenia v rokoch 1998 a 1999 a dosiahla sedemnásť miliárd korún. Rovnaká situácia je aj v niektorých našich dcérskych spoločnostiach," vyhlásil A. Bidovský. "Máme záujem, aby sa táto strata neprenášala do ďalšieho účtovného obdobia aj v súvislosti s pripravovanou novelou obchodného zákonníka, podľa ktorej sa od budúceho roku bude zisk rozdeľovať formou dividend až po prednostnom pokrytí straty. Preto v najbližších týždňoch pripravujeme ešte jedno valné zhromaždenie, kde by mali akcionári odsúhlasiť zníženie základného imania spoločnosti o desať miliárd korún."
S potrebou zníženia základného imania sa stotožnil aj J. H. Goodish a to aj vzhľadom na záväzok U. S. Steelu v závislosti od svojich výsledkov hospodárenia vyplatiť v budúcnosti VSŽ 25 až 75 miliónov dolárov.
Z troch možných alternatív ďalšieho rozvoja firmy sa prijala mierne rozvojová. Dozorná rada už dávnejšie odsúhlasila investíciu do problémovej dcéry VSŽ Inžiniering vo výške 150 miliónov korún, rovnako tak je v pláne odkúpenie strojárskej výroby Vihorlatu a. s. v konkurze.
K otázke ďalšieho osudu akcií VSŽ, ktoré sú pod kontrolou štátnych subjektov, sa včera opäť nikto konkrétne nevyjadril. J. H. Goodisha sme sa opýtali, či rokovania U. S. Steel s vládou o odkúpení ďalších akcií VSŽ po nezhode na cene nie sú už definitívne stratené. "Nie je to úplne stratené, len nebolo toľko času, aby sme sa vrátili k rokovaciemu stolu."
Štátny tajomník V. Drozda na margo predaja týchto akcií povedal: "Každý predaj akcií je problémový, chceli sme si urobiť jasno najmä smerom k U. S. Steel. Ťažko povedať, či k odpredaju dôjde do konca roka, záleží to najmä od záujmu a kvality investorov."
Ešte niekoľko praktických rád pre akcionárov. Pre vyplatenie dividend musia akcionári preukázať, že boli držiteľmi akcií ešte 30 dní po valnom zhromaždení. Teda ak chcete dividendy, určite ich nepredávajte minimálne do 17. októbra. A kedy sa dočkáte svojich peniažkov? Pokiaľ predstavenstvo neurčí termín vyplatenia dividend ako sa stalo teraz, podľa zákona sa musia vyplatiť do 60 dní počnúc v tomto prípade 17. októbrom. Takže do Vianoc by ste ich mali mať doma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.