totiž zdá, že americké spravodajské služby neboli na utorkové teroristické atentáty na symboly USA vôbec pripravené.
Niečo iné si však myslí denník Independent, ktorý tvrdí, že Bushova administratíva bola pred atentátmi na budovy v New Yorku a Washingtone niekoľkokrát varovaná, pričom posledné varovanie bolo zo siedmeho septembra. Bushova administratíva však tieto varovania buď nepochopila, alebo na ne nereagovala dosť pružne.
Z početných dôkazov vyplýva, že ono "kolosálne zlyhanie tajných služieb", ako ho označujú mnohí významní americkí politici, nebolo iba dôsledkom ignorancie. Tri týždne pred útokom napríklad FBI pátrala po dvoch mužoch, podozrivých zo spolupráce s Osamom bin Ladínom. Minulý týždeň vysvitlo, že išlo o dvoch mužov zo zoznamu 19 únoscov.
Ale americké úrady sa môžu občas aj poriadne zmýliť. Presvedčil sa o tom saudskoarabský pilot Abdul Rahmán Omari, ktorý sa s úžasom dozvedel, že je, respektíve bol jedným zo samovražedných únoscov lietadla, ktoré narazilo do Svetového obchodného centra ako prvé.
Pilot navštívil americký konzulát v Džidde a požiadal o vysvetlenie. Žiadne však zatiaľ nedostal, píše Independent a dodáva, že to nebol jediný omyl v zozname únoscov.
Vojna proti terorizmu sa možno nebude dať vyhrať, tak ako sa nedá zvíťaziť vo vojne proti narkotikám, napísal v článku pre víkendové vydanie britských novín Financial Times šéfredaktor časopisu Zahraničná politika Moises Naim.
Naim upozorňuje, že terorizmus vždy existoval a v ére globalizácie sú teroristi dokonca tvrdší protivníci, pretože sa zvýšila ich mobilnosť a dosah. Okrem toho, na svete je dosť "liahní" pre budúcich teroristov.
Môžu to byť utečenecké tábory, ktoré sú domovom miliónov ľudí donútených ujsť pred vojnou, etnickým napätím alebo kvôli zlyhaniu štátov, či sídliská veľké ako celé mestá, odkiaľ je jedinou cestou zo zúfalstva a beznádeje vidina mučeníckej smrti.
Zásoby dobrovoľníkov budú podľa Naima bohaté a rôznorodé. Predstava, že likvidáciou Osamu bin Ladína a jeho siete sa podstatne obmedzí hrozba terorizmu, môže byť podľa článku vo Financial Times rovnako pomýlená ako nádej, že odstránením Pabla Escobara, niekdajšieho šéfa najmocnejšieho drogového kartelu v Kolumbii, sa obchod s narkotikami prudko oslabí. Keď ho však kolumbijská polícia zabila, rýchlo ho nahradili iní drogoví baróni, rovnako prefíkaní a bezohľadní.
Teroristické atentáty na budovy v New Yorku a vo Washingtone vytvorili medzník, podľa ktorého budú Spojené štáty triediť svojich spojencov, uviedol včera britský denník Financial Times s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella.
Denník túto situáciu prirovnáva k rozdeleniu sveta v časoch studenej vojny a varuje, že takto vytýčená deliaca čiara by mohla viesť k prekvapujúcim a potenciálne znepokojivým spojeneckým zoskupeniam. Spojené štáty sa snažia zaistiť si podporu krajín blízkych či priamo susediacich s Afganistanom, vrátane Pakistanu, Ruska, Číny a bývalých sovietskych stredoázijských republík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.