dokonca poteší aj oko umeniachtivého diváka. Presvedčí vás o tom výstava vo Východoslovenskom múzeu, ktorú otvorili minulý týždeň.
Prezentuje 120 exponátov rozdelených do troch celkov. V prvom sú štátne útvary v ktorých sa územie Slovenska nachádzalo od 17. storočia až po rok 1945. Najpozoruhodnejšou je generálna mapa uhorského kráľovstva z roku 1806, medirytina zložená z niekoľkých kusov, doplnená obrazom. V druhej časti sú zastúpené niektoré historické plány z 18. a 19. storočia a v tretej zas nájdete vojenské mapy.
Autormi výstavy sú akademický architekt Jozef Duchoň a Mgr. Peter Tajkov. Ako tvrdia, rozhodli sa vystaviť mapy a plány z depozitu múzea aj preto, že ide o veľmi bohatý fond, ktorý je možné uzrieť málokedy. Podobná prezentácia sa uskutočnila naposledy v roku 1931, teda presne pred sedemdesiatimi rokmi. Tento fond pritom patrí k najstaršie zhromažďovaným.
"Využili sme len časť, ale snažili sme sa zvýrazniť tematickú šírku tejto pozoruhodnej kolekcie," uviedol Jozef Duchoň. Obaja autori si želajú, aby návštevník odchádzal z výstavy s predstavou, aká bola cesta až k dnešnému vývoju topografie. Práve preto sú v expozícii pre porovnanie napríklad aj metrické sústavy z roku 1799 alebo desiatková sústava z čias Rakúsko-uhorskej monarchie.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.