budú prezentované výsledky vyše mesačného monitoringu realizovaného košickým Detským klubom za podpory Nadácie otvorenej spoločnosti a Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR. Celý projekt vznikol v dôsledku súčasnej situácia na Slovensku, kde je 10 až 15 percent detí ťažko zdravotne postihnutých, z toho 2% vyžadujú celoživotnú starostlivosť. Monitoring rodín a matiek takýchto detí v Košiciach a neskôr na celom Slovensku mal vytvoriť informačnú databázu a rozprúdenie diskusie o tejto téme.
"Je všeobecne známe, že rodina s telesne postihnutým dieťaťom nemá dostatočnú podporu spoločnosti a možnosť dieťa do nej plnohodnotne začleniť. Zaužívaným postupom doteraz bolo dieťa izolovať do ústavnej starostlivosti," povedala na tlačovej konferencii predsedníčka Detského klubu Ing. Dagma Kozáková, mamička telesne postihnutého syna.
"O výsledky monitoringu sa delíme i s odborníkmi z USA, ktorí sú tiež hosťami konferencie. Ich dlhoročné skúsenosti sa budeme snažiť implantovať do nášho prostredia. Práve na konferencii máme prijať závery, ako na to," dokončila Ing. Kozáková.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, cez dotazníky oslovili 457 matiek a na zálade štatistického spracovania zistili, že na Slovensku sa nachádzajú i opustené deti s postihom a rodiny, ktoré nie sú sociálne schopné sa o postihnuté dieťa adekvátne postarať. V prípade, že je rodina ochotná si takéto dieťa nechať, vážne to zmení jej doterajšiu kvalitu života a matky priznávajú vlastné zdravotné následky v dôsledku opatery, nehovoriac o ich dokázateľnom znevýhodnení v spoločnosti. V štyroch prípadoch sa o postihnuté dieťa starajú sami otcovia.
V 46 percentách ide o kombinovaný postih, 35 percent detí je telesne postihnutých, 25 mentálne, 2 zrakovo a 3 percentá sluchovo. Deväťdesiatdva percent z týchto detí žije naďalej vo svojej rodine, 2 sú v ústavnej starostlivosti, 6 percent rodín využíva týždňové pobyty detí v ústave. Hoci matky prevažne súhlasia so vzdelávaním svojich postihnutých detí, len 47 percent z nich navštevuje špeciálnu základnú školu, 64 špeciálnu strednú školu, 14 nie je vzdelávaných vôbec, no až 80 percent zdravotne postihnutých nie je vôbec zahrnutých do pracovného procesu.
Napriek tomu, že ústavná starostlivosť je najdrahšia forma riešenia problému, neexistuje medzirezortná kooperácia (ministerstvo financií, zdravotníctva, školstva...), ktorá by umožňovala plnohodnornú integráciu postihnutých detí do spoločnosti.
"Napriek tomu, že novým zákonom o sociálnej pomoci sa urobil obrovský krok vpred, bez spolupráce ministerstiev sa zlepšenie v praxi nijako výrazne neodrazí. Požiadavky telesne postihnutých a ich rovnaké práva, by sa mali zohľadniť i pri reforme verejnej správy," uviedla ďalej predsedkyňa Detského klubu, oceniac pokrok miestnej správy v súvislosti s preferovaním stavieb bez architektonických bariér pre vozíčkarov.
Ideu celého projektu, pri príležitosti ktorého sa koná konferencia, je po vzore zahraničných krajín umiestňovať postihnuté deti do špeciálnych vzdelávacích skupín, ktoré dieťa pripravujú na samostatný život tak, aby nbolo príťažou pre rodinu, spoločnosť a mohlo o sebe samo rozhodovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.