centrum, zrejme tam mali pracovné povinnosti. Podľa riaditeľa slovenskej pobočky D&T Vladimíra Masára ich firma tam bežne využívala priestory. "Žiaľ, o niektorých našich kolegoch stále nemáme informácie." Konkrétne mená zatiaľ nevedia. Masár myslí aj na to, že v New Yorku spával oproti dnes neexistujúcim budovám v hoteli Sheraton.
MT: Ekonomiku USA to príliš neohrozí
Bývalý guvernér NBS z čias vládnutia Vladimíra Mečiara sa domnieva, že hoci Amerika utrpela obrovské materiálne škody, je to skôr pohľad zo slovenských pomerov. "Na americké pomery tie škody nie sú také výrazné, aby zásadne ovplyvnili ich ekonomiku." Jej chod by nemal byť ohrozený, minulotýždňová tragédia má skôr ľudský rozmer. "V americkej ekonomike boli pozorované určité prvky recesie už pred týmto teroristickým útokom."
Takisto sa stratí punc neohroziteľnosti USA. "Tento útok nezvýšil bezpečnosť žiadnej krajiny, a znížil bezpečnosť celej planéty." Podľa Masára to však neznamená, že na zemi existuje bezpečnejšie miesto na investície.
MT: Ľudia pozíciu NBS politizovali
Keď bol guvernérom NBS, býval vo vile Slovenského plynárenského priemyslu. Dnes žije v trojizbovom byte v panelákovej Petržalke a stavia dom. Vladimír Masár hovorí, že ľudia ho v pozícii guvernéra NBS vnímali skôr politicky ako ekonomicky. Bol tam šesť rokov, päť z nich trvala vláda Vladimíra Mečiara. "Do politiky momentálne vstúpiť nemienim."
Mal a má viac ponúk z rôznych politických subjektov hovorilo sa o HZDS, ANO aj o Mjartanovej strane Stred. Ani jedna ho nepresvedčila do tej miery, aby na ňu reagoval kladne? Nemieni odpovedať ani na túto otázku.
MT: Víta stresové situácie a čo konflikt záujmov?
Na strednej škole mal rád matematiku aj kombinatoriku, ale viac mu vyhovovalo nárazové učenie na Vysokej škole ekonomickej. "Stresové situácie mi neprekážajú, viac ma unavujú každodenné rutinné aktivity." Bankový sektor ho lákal vždy jeho otec pracoval v Štátnej banke Československej, ktorá ho podporovala už počas štúdia.
V Masárovom životopise si preto v kolónke predchádzajúce zamestnania prečítate najmä pozície bankového sektora s výnimkou roku 1992, keď bol námestníkom ministra a potom štátnym tajomníkom ministerstva financií Júliusa Tótha, zase za HZDS. "Prešiel som všetkými bankovými pozíciami. Robil som aj referenta, rezidenta, inšpektora, disponenta… až som sa dostal k manažérskym funkciám."
Dnes je typickým bankárom v značkovom obleku a s bezchybným účesom. Ako domácky typ skutočne nevyzerá a málokto vie aj to, že sa mu po trinástich rokoch manželstva pred rokom narodil syn. Či má naňho dosť času, nemožno posúdiť.
Pravda je, že okrem šéfovania firme Delloite&Touche je aj členom rady pre rozhlasové a televízne vysielanie na Slovensku. Práve Delloite&Touche vypracúvala projekt reinžinieringu verejnoprávnej STV za desaťmiliónový honorár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.